Plaża dla psów powstaje w Gdańsku. Tym samym w sezonie będzie tam można legalnie wejść na piasek z psem. Wcześniej groził za to 500-złotowy mandat. Gdańsk idzie w ślady Gdyni i Sopotu, gdzie są już specjalne odcinki plaż dla psów.

Od początku maja do końca września w całym Gdańsku obowiązywał całkowity zakaz wchodzenia z psem na plażę. Teraz się to zmieni. Specjalny wybieg dla psów powstaje we wschodniej części Brzeźna na wysokości wejścia numer 34, tuż obok terenów portowych. To odcinek plaży, który nie był wcześniej zarządzany przez miasto. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji musiał więc porozumieć się w tej sprawie z władzami portu. Wstępna zgoda już jest.

Nie jest to teren plaży miejskiej, więc nie zabieramy tutaj terenu plażowiczom. Jest to też miejsce lekko na uboczu i myślę, że tutaj nie będzie żadnej kolizji między osobami korzystającymi z kąpieli słonecznych czy morskich a właścicielami psów. Czekamy w tej chwili na ostatecznie uzgodnienia z zarządcą terenu, czyli portem. Jest duża szansa, że wybieg powstanie w ciągu najbliższych kilku dni - mówi Grzegorz Pawalec z gdańskiego MOSiR-u.

Niewykluczone, że plaża zostanie otwarta już na długi weekend majowy, na pewno stanie się to przed wakacjami. Plażowy wybieg ma mieć powierzchnią około 2 tysięcy metrów kwadratowych. Odcinek psiej plaży ma zostać ogrodzony. Będzie tam można spuścić psa ze smyczy. Psy będą mogły biegać swobodnie. Będą mogły wbiec do wody, wykąpać się, pobiegać. Oczywiście tutaj apelujemy do właścicieli czworonogów, by pamiętali o posprzątaniu po swoim pupilu i o ogólnych zasadach bezpieczeństwa - mówi Pawelec. Na plaży ustawione mają zostać dystrybutory z woreczkami i pojemniki na psie odchody. Jak mówi Pawelec MOSiR będzie też zlecał firmie sprzątającej usuwanie z plaży ewentualnych nieczystości.

Gdańsk idzie tym samym w ślady Sopotu oraz Gdyni, która jako pierwsza wpuściła psy na plaże. Teraz w mieście są dwa miejsce, gdzie właściciele psów przez całą dobę mogą wejść z nimi na piasek. To odcinek w Gdyni Orłowie, w pobliżu granicy z Sopotem, a także fragment plaży na Babich Dołach. Z kolei w Sopocie na plażę z psem można wejść w pobliżu granicy z Gdańskiem. To odcinek plaży między wejściami 43 a 45. Tam psy wyprowadzać można jednak tylko w godzinach 18-24.

(mpw)