Leki z grupy sterydów i anabolików sprzedawane są wyłącznie na receptę; wykorzystuje się je w leczeniu groźnych chorób m.in. nowotworów. Często jednak są wykorzystywane jako niedozwolony doping przez sportowców albo tych, którzy chcą szybko wypracować sobie imponująca masę mięśniową. Używane bez konsultacji z lekarzem są szkodliwe.
Za posiadanie anabolików przeznaczonych do obrotu grozi w Polsce do dwóch lat więzienia, za sprzedaż nawet do ośmiu.