Ścieki z lewobrzeżnej części Warszawy znów płyną do oczyszczalni "Czajka" pod dnem Wisły. Z alternatywnego przesyłu, który był zainstalowany na moście pontonowym, nieczystości skierowano do naprawionych kolektorów. W Jerozolimie reprezentacja Polski pod wodzą Jerzego Brzęczka wygrała z Izraelem 2:1 w przedostatnim meczu eliminacji do mistrzostw Europy. Bramki dla biało-czerwonych zdobyli: Grzegorz Krychowiak i Krzysztof Piątek. To zwycięstwo zapewniło naszej reprezentacji pierwsze miejsce w grupie eliminacyjnej. Co jeszcze ważnego wydarzyło się w weekend? Przeczytajcie nasze specjalne podsumowanie najważniejszych faktów.


Ścieki do "Czajki" znowu płyną pod dnem Wisły

Ścieki z lewobrzeżnej Warszawy znowu płyną do oczyszczalni Czajka pod dnem Wisły. Zakończyła się operacja przepięcia systemu rurociągów. Z alternatywnego przesyłu na moście pontonowym, nieczystości skierowano do naprawionych kolektorów ściekowych.

Bramki Krychowiaka i Piątka dają nam zwycięstwo! Polska wygrywa z Izraelem

W przedostatniej kolejce eliminacji do mistrzostw Europy Polska wygrała w Jerozolimie z Izraelem 2:1. Bramkę dla naszych przeciwników strzelił Munis Dabbur. Trzy punkty zapewniły nam bramki Grzegorza Krychowiaka i Krzysztofa Piątka. Drużyna Jerzego Brzęczka zapewniła sobie pierwsze miejsce w grupie G. We wtorek o 20:45 biało-czerwoni na zakończenie eliminacji zmierzą się ze Słowenią.

Brzęczek po meczu Polska-Izrael: Jestem dumny z drużyny

Polscy piłkarze, którzy już wcześniej byli pewni awansu do mistrzostw Europy, pokonali w sobotnim meczu na wyjeździe Izrael 2:1 i zapewnili sobie pierwsze miejsce w grupie G eliminacji. “Trzeba wyciągnąć kilka wniosków, ale mimo wszystko jestem zadowolony z tego meczu" - mówił trener Brzęczek po spotkaniu.


Tajemnicza śmierć w hotelu. Ciało 43-latki znaleziono na balkonie

Dolnośląska policja zatrzymała mężczyznę, podejrzewanego o zabójstwo 43-latki w hotelu w Karpaczu. Ciało kobiety znaleziono w nocy, na hotelowym balkonie. Trwa śledztwo w sprawie jej śmierci i okoliczności tego zdarzenia.

Dwóch policjantów rannych po proteście w Koninie. W ruch poszły butelki i kamienie

Kilkadziesiąt minut trwało w niedzielę zgromadzenie przy siedzibie policji w Koninie (Wielkopolskie) w związku ze śmiercią 21-latka postrzelonego przez policjanta. Około godz. 18 siłą przerwała je policja. 2 policjantów zostało rannych, zatrzymano też 3 osoby.

Akcja ratunkowa w Jaskini Wszystkich Świętych. GOPR-owcy zamierzają wydostać grotołaza

W Sokolich Górach k. Olsztyna na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej rozpoczęła się akcja ratunkowa. GOPR-owcy i strażacy zamierzają wydostać na powierzchnię grotołaza, który spadł z wysokości ok. 6-10 metrów w głąb jaskini.

"Superwizjer" o spotkaniu przestępców z politykami. Szydło komentuje

Bandyta, neonazista i jedna z kluczowych postaci gdańskiego półświatka. “Superwizjer" TVN przybliża sylwetkę Olgierda L., “brutalnego i inteligentnego bandyty". Mężczyzna cieszy się wpływami w wielu instytucjach. On sam i członkowie jego grupy w przeszłości spotykali się też z politykami. Głos w sprawie zabrała była premier Beata Szydło.

Skąd Wielki Zderzacz Hadronów może brać protony? Z butli

Trudno w to uwierzyć, ale pierwotnym źródłem protonów do Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC) jest zwykła butla ze sprężonym wodorem. Nie trzeba jej przy tym czesto wymieniać, bo atomów wodoru wystarcza na dość długo. Droga z butli do LHC jest kilkustopniowa i dość skomplikowana. Pierwszym etapem jest komora jonizacyjna, która dodaje do atomów wodoru dodatkowy elektron, co umożliwia przyspieszanie ich w polu elektrycznym. Stworzenie z nich odpowiedniej wiązki to zadanie przyspieszacza liniowego. Po niemal dwóch dekadach projektowania i konstrukcji pracę w tej roli rozpoczyna nowy akcelerator Linac 4, który ma zapewnić wiązkę o parametrach odpowiednich do pracy LHC w warunkach wysokiej intensywności. Wnęki rezonansowe do 12 półtorametrowych struktur przyspieszających Linaca 4 powstały w Polsce, w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku.

Baza rodzin otwarta. Wystartowała XIX edycja Szlachetnej Paczki

Szlachetna Paczka po raz dziewiętnasty dotrze do tysięcy rodzin w całej Polsce! Już dziś na stronie internetowej wyjątkowej akcji charytatywnej pojawiły się historie tysięcy rodzin z całego kraju, do których w tym roku dotarli wolontariusze Szlachetnej Paczki. Darczyńcą może zostać każdy - należy wybrać rodzinę z bazy i wspólnie z bliskimi spełnić ich konkretne potrzeby.

"Miejsce utkane z atrakcji". Twoje Miasto w Faktach RMF FM: Byliśmy w Andrychowie!

Mówią, że Andrychów to miejsce utkane z atrakcji. I dobrze mówią, bo nie dość, że miasto od wieków tkactwem stoi, to atrakcji jest tak gęsto, jak nici w perkalu. Dziś w cyklu "Twoje Miasto w Faktach RMF FM" odkrywaliśmy tajemnice Andrychowa.