Kolejna odsłona procesu Katarzyny W., nagrody dla nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz pedofilia w Kościele - m.in. o tym będzie można przeczytać w poniedziałkowych wydaniach dzienników. Już teraz na RMF 24 publikujemy poranny przegląd gazet!


Dziennik Gazeta Prawna pisze o sprawie przejęcia spadku po zmarłym inwestorze. Jak się okazuje, osoby, które odziedziczyły jednostki w funduszach inwestycyjnych, mają prawo do odliczenia wydatków, które ponieśli ich spadkodawcy.

"Chodzi o koszt nabycia tych jednostek. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w przełomowym wyroku. Do tej pory sędziowie przyznawali racje fiskusowi. Klienci, którzy już zapłacili podatek, mogą się domagać jego zwrotu".

"Raz w roku gminy hojne dla nauczycieli"

Dziennik pisze również o nagrodach dla nauczycieli. "Chociaż samorządy borykają się z problemami finansowymi, wygospodarowały pieniądze na nagrody dla nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej".

Z sondy DGP przeprowadzonej w ponad 60 gminach wynika, że święto to okazja do podwojenia, a nawet potrojenia pensji. "Wszystko za sprawą hojnych prezydentów miast, burmistrzów i wójtów" - podaje gazeta.

"Z sondy DGP wynika więc, że np. w Radomiu najniższa nagroda od prezydenta miasta dla wytypowanych nauczycieli wyniosła 3 tys. zł, najwyższa - tysiąc złotych więcej. Z kolei bydgoski prezydent wyda na nagrody blisko pół miliona złotych. Z tych środków na każdego wskazanego pedagoga przypadnie 4,8 tys. zł. W Lublinie będzie to 4,2 tys. zł, a w Inowrocławiu o 400 zł więcej. Urząd Miasta we Wrocławiu na bonusy dla nauczycieli przeznaczy łącznie 3,4 mln zł, czyli po 5 tys. zł na osobę. O 300 zł więcej dostanie część nauczycieli od prezydenta Gdańska. Hojny jest również prezydent Łodzi - tam wysokość nagród waha się od 6 do 8,5 tys. zł. Na bonusy w Warszawie przeznaczono 2,8 mln zł." - wylicza dziennik.

"Proces Katarzyny W. ruszy od nowa?"

"Sądowa batalia Katarzyny W. może rozpocząć się na nowo! Wszystko zależy od decyzji sądu apelacyjnego, który jeśli uzna argumenty mecenasa oskarżonej, skieruje sprawę do ponownego rozpatrzenia!" - donosi w swoim poniedziałkowym wydaniu dziennik "Fakt".

Jak pisze gazeta, może się to stać najwcześniej w styczniu lub lutym przyszłego roku.

"Skazana nie porzuciła marzeń o wolności! Wszystkie swoje nadzieje lokuje teraz w decyzji sądu apelacyjnego, który po nowym roku zajmie się jej sprawą" - pisze dziennik.

"Dlatego zapewne w swojej apelacji będzie kolejny raz podnosił tezę o rzekomym skurczu krtani, który jego zdaniem mógł być powodem śmierci Madzi" - podaje tabloid.

"Trzeba badać przyszłych księży"

Natomiast "Gazeta Wyborcza" pisze o problemie pedofilii w Kościele. "Nie ma chyba kleryka, który nie wiedziałby dziś, że problem nadużyć seksualnych istnieje. Ale ciągle jest dużo do zrobienia. Pedofile do seminariów przychodzą, a nie stają się nimi. Są pewne oznaki zachowań pedofilskich" - podaje dziennik.

Jak pisze gazeta, trzeba wyczulać kleryków, żeby nie lekceważyli różnych symptomów, gdy dostrzegą je u swoich kolegów.

(abs)