Warszawski ratusz skompletował wszystkie dokumenty dotyczące II linii metra - poinformowała na Twitterze prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. A to oznacza, że najprawdopodobniej mieszkańcy stolicy pojadą nowym odcinkiem podziemnej kolejki w niedzielę rano! Oddany fragment drugiej linii metra - o długości ponad 6 km - łączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Ma siedem stacji.

Pierwotnie mieszkańcy stolicy mieli skorzystać z II linii podziemnej kolejki już w drugiej połowie grudnia ubiegłego roku. Niestety, oddanie metra do użytku mocno się opóźniło. Jak wówczas tłumaczyły władze Warszawy - przyczyną był pożar, jaki wybuchł 2 grudnia na stacji Rondo Daszyńskiego. Doszło tam do zapalenia się akumulatorów.

Już w ubiegły weekend pojawiły się nieoficjalne informacje, że metro ruszy 8 marca. Dziś na Twitterze Hanna Gronkiewicz-Waltz napisała: Instytut Kolejnictwa stwierdził sprawność systemu ograniczenia prędkości, co oznacza, że mamy wszystkie niezbędne dokumenty. Wciąż jednak nie ma ostatecznego terminu otwarcia metra. Dlaczego?

Bo - jak tłumaczą władze stolicy - potrzeba jeszcze co najmniej kilkunastu godzin na ostatnie przygotowania. Konieczne są prace porządkowe: czyszczenie peronów, ściąganie folii z urządzeń dostępnych dla pasażerów.  Należy także sprawdzić wszystkie systemy. Potrzebna jest również odprawa dla pracowników II linii. A ta dopiero jutro po południu.

Kluczowe jest też wprowadzenie zmian w komunikacji naziemnej, która ma dowozić pasażerów do podziemnej kolejki.

To wszystko powoduje, że konkretna godzina otwarcia II linii metra zostanie dopiero podana. Urzędnicy zapewniają jednak, że to powinno to nastąpić w niedzielę rano. Tak, by warszawiacy zapoznali się z nowym metrem w dzień wolny od pracy przed poniedziałkowym prawdziwym testem w szczycie komunikacyjnym.

Siedem stacji w 30 minut

Wczoraj przejazd nową linią metra testowała reporterka RMF FM Magdalena Gawlik. Przejażdżka trwała 22 minuty. W normalnym ruchu, gdy kolejka będzie czekać na wszystkich wsiadających i wysiadających, trasa od Ronda Daszyńskiego do Dworca Wileńskiego powinna zająć niespełna 30 minut.

A oto wszystkie stacje II linii metra; kolejno od zachodu na wschód są to: "Rondo Daszyńskiego", "Rondo ONZ", "Świętokrzyska", "Nowy Świat - Uniwersytet", "Centrum Nauki Kopernik", "Stadion Narodowy" i "Dworzec Wileński". Z pierwszą linią metra druga krzyżuje się na stacji "Świętokrzyska".