Bohaterski dowódca bitwy pod Wizną z września 1939 r. kpt. Władysław Raginis zostanie awansowany do stopnia majora, a jego zastępca por. Stanisław Brykalski otrzyma stopień kapitana - informuje "Dziennik Polski". Akty nominacyjne zostaną odczytane podczas obchodów 73. rocznicy bitwy na Górze Strękowej koło Wizny.

Do Ministerstwa Obrony Narodowej trafiła już przychylna opinia Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w sprawie awansów. Jak podkreśla "Dziennik Polski", szef MON Tomasz Siemoniak nie miał wątpliwości, że żołnierzom awanse się należą. Polityk pytał urząd o zdanie, tylko po to, by dopełnić formalności.

Przygotowane w MON dokumenty dotyczące awansów w najbliższych dniach trafią do Siemoniaka, który nie będzie zwlekał z ich podpisaniem. Minister może być tylko zaszczycony tym, że będzie mógł przyznać awanse bohaterom walk pod Wizną - zaznacza Janusz Walczak z MON.

Z wnioskiem o awansowanie bohaterskich obrońców Wizny wystąpiło w połowie czerwca Stowarzyszenie Wizna 1939. Jego prezes Dariusz Szymanowski mówi, że stało się to, co powinno się stać już dawno. Cieszę się, że dostrzeżono zasługi dla Polski, postawę i dramat kapitana Raginisa oraz jego żołnierzy. To ogromny sukces, że nareszcie będą mogli wyjść z cienia ze swym bohaterstwem - podkreśla.

Kapitan Władysław Raginis, który od 7 do 10 września 1939 r. na czele 720 Polaków powstrzymywał pod Wizną 42-tysięczny korpus pancerny gen. Heinza Guderiana, poprzysiągł że żywy nie odda Niemcom pozycji. Gdy z powodu braku amunicji musiał kapitulować, rozerwał się w bunkrze granatem.