W najbliższą niedzielę – 23 czerwca – sklepy będą zamknięte. Niedzielne zakupy zrobimy dopiero 30 czerwca. To wtedy przypadnie jedyna w tym miesiącu niedziela handlowa.

Zgodnie z przepisami, w niedzielę 23 czerwca otwarte mogą być placówki, w których za ladą staną ich właściciele.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nią handel w niedziele w tym roku jest dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Od 2020 r. zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Tam nie obowiązuje zakaz niedzielnego handlu


Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz niedzielnego handlu nie obowiązuje, m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

Surowe kary za złamanie zakazu

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.