W miejscowości Kaliszki (warmińsko-mazurskie) znaleziono szczątki balonu. Znalezione fragmenty zostały zabezpieczone przez policję, a później zabrane przez wojsko do dalszych badań. Nie można wykluczyć, że jest to balon szpiegowski ze wschodu.

Pierwszy sygnał otrzymaliśmy w tej sprawie na Gorącą Linię RMF FM.

Obiekt znaleziono w sobotę nad ranem w polu kukurydzy, 4 kilometry od Białej Piskiej. To istotne, bo kilkanaście kilometrów dalej jest poligon i duża jednostka wojskowa.

Właściciel pola natychmiast powiadomił policję, a ta poinformowała wojsko. Zgłoszenie na temat znalezienia balonu potwierdziła i policja i Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych.

Nie wiadomo, czy to balon meteorologiczny czy wojskowy, choć wstępne badania wskazują na pierwszą wersję. Niczego nie można jednak wykluczyć.

Znalazca obiektu opisywał, że pod foliową kopułą balonu znajdowała się styropianowa skrzynka, antenka, a na balonie można było odczytać napisy cyrylicą.

O tym, że może być to balon meteorologiczny, świadczy jednak fakt, że - jak przekazano dziennikarzowi RMF FM w Dowództwie Operacyjnym - systemy radiolokacyjne nie zaobserwowały naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej.


Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.