Wieczorem spodziewamy się intensywnych opadów deszczu w połączeniu z burzami głównie we wschodniej połowie kraju - mówi synoptyk IMGW Jakub Gawron. W nocy pogoda się nieco poprawi, ale lokalnie mogą wystąpić mgły.

Wieczorem prognozowane są intensywne opady deszczu w połączeniu z burzami głównie we wschodniej połowie kraju. Burze możliwe również są w pasie od Pomorza Wschodniego po Ziemię Łódzką. Tam obowiązują ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia - zaznaczył Jakub Gawron.

Ostrzeżenia drugiego stopnia o silnym deszczu z burzami obowiązują dla województwa warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, części świętokrzyskiego i części lubelskiego. Tam sytuacja jest najbardziej groźna - tłumaczył synoptyk.

Według prognoz nieco lepsza sytuacja będzie we wschodniej połowie województwa lubelskiego, na Podkarpaciu oraz na wschodzie woj. małopolskiego. Tam obowiązują ostrzeżenia o silnym deszczu z burzami pierwszego stopnia. Prognozowane sumy opadów są nieco mniejsze, bo do 40 mm. Podobnie jest w części północno- wschodniej woj. łódzkiego, gdzie opady deszczu mogą dochodzić do 35 mm - podkreślił.

Oprócz tego mamy ostrzeżenia o burzach, które obowiązują do wczesnego wieczora dla województwa pomorskiego i kujawsko- pomorskiego. Tam spodziewamy się burz z opadami deszczu do 30 mm, a lokalnie do 40 mm z porywami wiatru do 75 km/h. Lokalnie może pojawić się grad - zaznaczył.

W całym obszarze objętym ostrzeżeniami porywy wiatru nie powinny przekraczać 70 km/h. Porywy wiatru nie będą w sobotę dominującym zjawiskiem. Największy problem przysparzać nam będzie opad deszczu - ocenił.

W nocy trzeba uważać na mgły

W nocy pogoda nieco się poprawi. Z godziny na godzinę burze będą zanikać. Ostrzeżenia obowiązują najpóźniej do północy, więc w pierwszej połowie nocy sytuacja powinna nam się nieco ustabilizować i poprawić - podał.

W nocy mogą wystąpić lokalnie mgły. 
Wilgoci jest sporo, więc spodziewamy się, że lokalnie będą tworzyć się mgły, które nie powinny być długotrwałe, ale widzialność w mgłach będzie ograniczona do 300 metrów - powiedział Gawron.

Temperatura w nocy będzie wynosić od 13 st. C. na zachodzie kraju do 17 st. C. na północnym wschodzie. Chłodniej jedynie będzie w obszarach podgórskich - od 9 do 11 stopni Celsjusza - przekazał.

Najładniejsza pogoda w nocy będzie na zachodzie i południowym zachodzie, tam prognozujemy zachmurzenie małe i umiarkowane, na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie będzie na ogół duże z przelotnymi opadami deszczu - dodał.

Gdzie jest burza? Sprawdź aktualną mapę pogody

Gdzie pada?