Prezydent Macedonii, Boris Trajkowski, prawdopodobnie zginął w katastrofie lotniczej w południowej Bośni. Prezydencki samolot uderzył w zbocze górskie, do wypadku doszło w gęstej mgle. Na pokładzie niewielkiej dwusilnikowej maszyny było w sumie 9 osób.

Macedońskie władze informują, że nie ma żadnych doniesień by ktokolwiek przeżył katastrofę, ale zgodnie z prawem dopóki nie znaleziono ciała Trajkowskiego, nie można uznać go za zmarłego.

Wypadek samolotu z Trajkowskim na pokładzie wydarzył się w dniu, kiedy Macedonia miała wystąpić z wnioskiem o członkostwo w Unii Europejskiej. W związku z tragiczną śmiercią prezydenta spotkanie w Dublinie odwołano. Trajkowski był gorącym zwolennikiem przystąpienia do wspólnoty a przez kraje zachodnie odbierany był jako gwarant stabilności Macedonii:

To wielka szkoda, że Borysa nie będzie już z nami, ale obiecujemy kontynuować jego starania. Wierzę że dzisiejszy wypadek nie zaszkodzi w integracji republiki Macedonii z Unią - mówił chorwacki prezydent Stipe Mesić.

W momencie katastrofy w górzystym rejonie na pograniczu Bośni i Czarnogóry panowała bardzo zła pogoda, gęsta mgła i ulewne deszcze. Według bośniackich źródeł, mimo że wrak samolotu zdołano już zlokalizować, specjalne ekipy nie mogą do niego dotrzeć - maszyna leży w rejonie usianym minami przeciwpiechotnymi z czasów wojny domowej w Bośni w latach 1992-95.

Na pokładzie maszyny był prezydent i jego 8-9 współpracowników. Nikt nie przeżył katastrofy. Przedstawiciele władz Macedonii mówią, że prezydent leciał małym, starzejącym się samolotem. Agencja Reutersa, powołując się na źródła w Skopje, pisze, że była to dwusilnikowa maszyna kupiona z drugiej ręki jeszcze w latach 70. Podobno z samolotem wielokrotnie były kłopoty.

W górach na Bałkanach panują bardzo zmienne warunki pogodowe i latanie, szczególnie zimą, jest często bardzo ryzykowne. W kwietniu 1996 roku w górach w pobliżu Dubrownika rozbił się amerykański samolot wojskowy z 35 osobami na pokładzie. Wśród ofiar był Ron Brown, sekretarz handlu w rządzie prezydenta Billa Clintona.

47-letni Trajkowski był prezydentem od 1999 roku. Uznanie Zachodu zyskał w 2001 roku za zawarcie z macedońskimi Albańczykami porozumienia, które zażegnało wojnę domową. Trajkowski wielokrotnie opowiadał się też za większym udziałem macedońskich Albańczyków w strukturach władzy państwowej.

20:15