Atak na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza wstrząsnął nie tylko całą Polską. O brutalnych wydarzeniach wczorajszej nocy rozpisują się także media z Włoch, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych.

Światowe media nie spekulują na temat motywacji napastnika, relacjonują jedynie przebieg zajścia i wykrzykiwane przez niego słowa. Większość wspomina także o liberalnych poglądach Adamowicza i podkreśla, że atak został potępiony przez polityków ze wszystkich stron podziału politycznego w Polsce.

Wieści zza oceanu

53-letni Adamowicz jest prezydentem Gdańska od 1998 roku i został wybrany na kolejną kadencję startując jako niezależny w listopadowych wyborach, które unaoczniły głębokie podziały w Polsce między liberalnymi miastami a konserwatywną prowincją. Opowiadał się za prawami dla gejów i tolerancją dla mniejszości, a w zeszłym roku wyraził solidarność z żydowską społecznością miasta, gdy wybite zostały okna w synagodze - pisze "New York Times", cytując agencję AP.

Na podstawie depesz Associated Press o ataku na Adamowicza informuje również na swoim portalu dziennik "Washington Post". O wydarzeniach nie milczą także stacje NBC, CBS oraz Fox News, zwracając uwagę na kontrowersje, jakie budzi założyciel WOŚP. Stacje podkreślają również liberalne poglądy Adamowicza.

Głos z wysp

Serwis brytyjskiej telewizji publicznej BBC wskazał, że zajście "zszokowało Polskę".

Na poglądy Adamowicza zwrócił także uwagę liberalny "Guardian", podkreślając, że polityk jest najbardziej znany z Polsce i na arenie międzynarodowej jako osoba zagorzale wspierająca prawa (społeczności) LGBT oraz migrantów i uchodźców w okresie rosnącego sentymentu antymigracyjnego. Gazeta przywołała jego wypowiedź z 2016 roku, w której przekonywał, że jest Europejczykiem, więc w (jego) naturze jest bycie otwartym.  

Z kolei telewizja Sky News przypomniała, że Adamowicz jest prezydentem Gdańska od ponad 20 lat i był "częścią opozycji demokratycznej, która powstała w mieście za czasów Lecha Wałęsy w latach 80.".

Włoskie media o tragedii

Prezydent Gdańska jest w ciężkim stanie - podała agencja Ansa, cytowana następnie na stronach internetowych gazet. Wszystkie one zamieszczają też nagranie filmowe z chwili ataku. O zamachu informuje również telewizja RAI News.

Stacja informacyjna SkyTg24 odnotowuje wyrazy solidarności z ciężko rannym politykiem, m.in. od przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.

W radiu i telewizji podkreśla się, że zaatakowany został popularny polityk, związany z opozycją.


Opracowanie: