Założony w 1526 roku szpital to jednak także część historii Wrocławia. Wielu mieszkańców stolicy Dolnego Śląska leczyło się w nim przez całe życie.
Szpital założył prawie pięć wieków temu Johann Hess, przywódca przewrotu reformacyjnego we Wrocławiu. Początkowo nosił nazwę Wszystkich Świętych. W czasie II wojny światowej organizowane były tu szkolenia pielęgniarek. Taki kurs odbyła tu w 1914 roku m.in. Edyta Stein.