Więzienie w Bagram, w którym amerykańscy żołnierze pobili na śmierć dwie osoby zatrzymane w 2002 roku, pozostawało do tej pory - tak jak Abu Ghraib i baza Guantanamo - symbolem brutalnych metod traktowania więźniów, przyjętych przez administrację byłego prezydenta USA George'a W. Busha.
Więzienie powstało podczas kampanii przeciw talibom w 2001 roku; przez osiem lat jego siedzibą był postsowiecki hangar lotniczy. W zeszłym miesiącu został on zastąpiony przez specjalnie zbudowane więzienie, którego standardy, według Waszyngtonu, są zgodne z międzynarodowymi normami. Koszt budowy nowego budynku wyniósł 60 mln dol.
Odpowiedzialność za nowe więzienie w Bagram przejmie docelowo afgańskie ministerstwo sprawiedliwości.
W więzieniu przebywało 750 osób - według Reutera lub 650 według agencji AFP, a wśród nich 30 cudzoziemców.