We Francji rozpada się ponad 1/3 małżeństw. Sądy orzekają w tym kraju około 110 tysięcy rozwodów rocznie. Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło plan uproszczenia procedur rozwodowych. Obecnie we Francji potrzeba na to co najmniej 10 miesięcy.

Propozycje rządowe, które jesienią trafią do parlamentu, zmierzają do skrócenia tego okresu do dwóch, trzech miesięcy. Minister Sprawiedliwości Dominique Perben zapewnił na konferencji prasowej, że nie chodzi o trywializację rozwodów, lecz o oddramatyzowanie rozpadu małżeństwa i spacyfikowanie samej procedury rozwodowej.

Preferowaną formą ma być rozwód za porozumieniem stron. Wystarczyłaby wtedy jedna wizyta u sędziego zamiast obecnych dwóch, a czas od złożenia wniosku do rozwiązania małżeństwa skróci się z 10 miesięcy do 2, 3 miesięcy.

W przypadku rozwodu poprzedzonego separacją, okres tej separacji rząd chce skrócić z obecnych 6 do 2 lat dwóch. Proponowane zmiany nie odnoszą się do przyjętych w roku 2002 zasad, przewidujących obligatoryjną wspólną opiekę nad potomstwem w przypadku rozwodu.

23:40