Propozycję najsurowszych w Europie kar dla przestępców seksualnych i niebezpiecznych przestępców przyjęli wczoraj w referendum Szwajcarzy. Ponad połowa z głosujących powiedziała „tak” dla zaostrzenia przepisów.

Nowe przypisy będą dotyczyć jednak tylko tych osób, w przypadku których terapia i resocjalizacja nie przynoszą rezultatów. Osoby te nie będą mogły ubiegać się także o przepustki.

Poparte przez Szwajcarów rozwiązanie to społeczna inicjatywa zgłoszona przez rodziny ofiar przemocy. Akcję rozpoczęły dwie siostry. Córka jednej z nich osiem lat temu została uprowadzona, zgwałcona, i uduszona.

Do Szwajcarów przemówiły przykłady dotychczasowej bezradności Temidy, m.in. sprawa Wernera Ferrariego - pedofil skazany 34 lata temu za zabicie dziecka na 12 lat, został wypuszczony na wolność po 9 latach. Po wyjściu z więzienia zamordował pięcioro dzieci...

Zdecydowane „tak” w referendum to porażka federalnego rządu. Już pojawiły się głosy, że nowa inicjatywa jest dyskusyjna z punktu widzenia praw człowieka.

15:35