RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Słowenia oszczędza i zamyka ambasady

Publikacja: Piątek, 8 czerwca (19:04) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Słowenia zamknie cztery swoje ambasady w Europie. Powód? Rząd poszukuje oszczędności. Zamknięte zostaną też dwa konsulaty generalne. Placówki przestaną działać w w Finlandii, Szwecji, Irlandii i Portugalii oraz konsulaty generalne w Nowym Jorku i Duesseldorfie.

Słowenia chce zaoszczędzić w ten sposób dwa miliony euro rocznie. Minister spraw zagranicznych Karl Erjavec twierdzi jednak, że zmiany nie są podyktowane jedynie chęcią zaciskania pasa. Chodzi również o reorganizację sieci placówek zagranicznych. Część zaoszczędzonych pieniędzy pójdzie na otwarcie nowych ambasad w regionach takich jak Afryka centralna i Bliski Wschód.

Słowenia w tym roku musi zredukować deficyt publiczny do 3,5 proc. PKB. W ubiegłym roku był on równy 6,4 proc. PKB.

Źródło: RMF FM/PAP

Nie przegap

Dalsza część artykułu pod materiałem video: