RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Przedstawicielka OBWE w bazie Guantanamo

Autor: Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Przedstawicielka OBWE przyjedzie do bazy Guantanamo na Kubie – ogłosił Pentagon. Zgodę na wizytę wydano „w drodze wyjątku” – zaznaczyły władze USA.

Zaproszenie otrzymała znana belgijska parlamentarzystka Anne-Marie Lizin. Zgodnie z decyzją amerykańskiego departamentu obrony, ma ona skontrolować funkcjonowanie bazy i „zadać pytania komendantowi, personelowi oraz przedstawicielom amerykańskich władz, którzy będą jej towarzyszyć”. Wszystko to ma służyć „przejrzystości”.

Obecnie Amerykanie przetrzymują w Guantanamo około 500 osób. Wśród nich są więźniowie, schwytani w Afganistanie i Pakistanie. Nie mają oni statusu jeńców wojennych, a jedynie „walczących armii wroga”. Oznacza to, że nie przysługują im prawa, wynikające z Konwencji Genewskiej.

Światowe organizacje humanitarne zarzucają Amerykanom łamanie praw człowieka wobec przetrzymywanych w Guantanamo więźniów.

Źródło: RMF24/PAP

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: