Celnicy ze Świnoujścia zatrzymali obywatela Norwegii, który próbował wywieźć z Polski archiwalne dokumenty pochodzące z lat od 1920 do 1945 roku. Na archiwalia celnicy natrafili podczas rewizji osobistej mężczyzny. Dokumenty schowane były w jego torbie podróżnej. Norweg wcześniej nie zgłaszał nic do oclenia.

Norweg próbował wywieźć kenkarty na polskie nazwiska, świadectwa szkolne z Generalnej Guberni, bony żywnościowe, zdjęcia oficerów i żołnierzy niemieckich, czasopisma, listy, banknoty i znaczki. W sumie aż 44 pozycje mieszczące się w dużej reklamówce.

Po zatrzymaniu przez celników mężczyzn tłumaczył, że jest kolekcjonerem, a w posiadanie tych archiwaliów wszedł w Krakowie. Kupił je w jednym z antykwariatów. Tam rzekomo dowiedział się, że wszystko bez problemu będzie mógł przewieźć przez granicę.

Najwyraźniej antykwariusz zapomniał, że ustawowo zabroniony jest wywóz rzeczy sprzed 9 maja 1945 roku. Być może również 48-letni Norweg miał nadzieję, że nie zostanie poddany kontroli na granicy.

Kolekcjonera zatrzymano. Jutro będzie odpowiadał przed prokuratorem.

13:20