RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Opolszczyzna czeka na regionalne lotnisko

Publikacja: Piątek, 7 października (18:07) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Ważą się losy prywatnego lotniska w Kamieniu Śląskim na Opolszczyźnie. Na razie korzystają z niego samoloty sportowe i treningowe. Lotnisko mogłoby stać się jednak bazą regionalną, gdzie obsługiwane byłyby maszyny dużych linii lotniczych.

Jednak w budowę regionalnego portu lotniczego muszą się włączyć opolskie gminy. Właściciel położonego 30 kilometrów od Opola lotniska zaproponował samorządom 49 procent udziałów w inwestycji. Przywoływał także podobne przykłady innych lotnisk - zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Unii Europejskiej, które tylko w części należą do władz gminy czy województwa.

Na razie w port lotniczy zainwestowano 15 milionów złotych. Jednak, by lotnisko uzyskało status portu publicznego, potrzeba kolejnych 15 milionów. Wyremontować trzeba bowiem nawierzchnie na pasach startowych, oświetlenie.

W strategii rozwoju Opola znalazł się zapis, że lotnisko w Kamieniu Śląskim ma stać się portem regionalnym. Prezydent Opola zadeklarował przekazanie 600 tysięcy złotych, zaś Urząd Marszałkowski – nawet 2 milionów złotych.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: