RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Odsłonięto pomnik ofiar Holokaustu w Berlinie

Publikacja: Wtorek, 10 maja (17:35) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Ponad tysiąc gości wzięło udział w odsłonięciu pomnika ofiar Holocaustu. Pomysł budowy pojawił się 17 lat temu, realizacja rozstrzygnęła się przed sześcioma.

Na powierzchni 19 tys. m kw. stanęło ponad 2 tys. betonowych płyt, które mają przypominać o zagładzie Żydów. Pomnik stanął w szczególnym miejscu - był tam kiedyś urząd kanclerski III Rzeszy, bunkier Hitlera. W tym miejscu przebiegał również mur berliński i pas śmierci.

Pomnik jest wyrazem tego, jak trudno znaleźć artystyczną formę, by przedstawić nieobliczalne ludzkie czyny w czasach narodowego socjalizmu, zagładę milionów Żydów - mówił podczas uroczystości przewodniczący Bundestagu Wofgang Thierse. Na otwarciu był nasz berliński korespondent Tomasz Lejman. Posłuchaj jego relacji:

Źródło: brak

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: