RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

„Nielegalne promowanie” leku na AIDS

Publikacja: Wtorek, 18 października (11:33) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Szwajcarska firma Serono przyznała się do nielegalnego promowania w USA produkowanego przez siebie leku na AIDS. Proceder ten polegał na wręczaniu łapówek lekarzom w zamian za przepisywanie leku Serostim, czyli hormonu wzrostu hamującego zanik mięśni u pacjentów chorych na AIDS.

Mamy tu do czynienia z przypadkiem, kiedy firma farmaceutyczna zachowuje się tak jak nie powinna i w związku z tym poniesie konsekwencje - podkreśla Alberto Gonzales, prokurator generalny Stanów Zjednoczonych.

Szwajcarzy w ramach ugody mają zapłacić karę w wysokości 700 mln dolarów. Według amerykańskiego departamentu sprawiedliwości, łapówkarska promocja przyniosła koncernowi ok. 90 mln dolarów zysku.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: