RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Moskwa: Dzierżyński wraca na plac

Publikacja: Wtorek, 8 listopada (11:27) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Popiersie Feliksa Dzierżyńskiego, twórcy radzieckich organów bezpieczeństwa i symbolu bolszewickiego terroru, wróciło na dziedziniec Głównego Urzędu Spraw Wewnętrznych Moskwy przy ul. Pietrowka 38.

Popiersie Dzierżyńskiego, jednego z najbliższych współpracowników Włodzimierza Lenina i Józefa Stalina, zostało zdemontowane w sierpniu 1991 roku po klęsce komunistycznego puczu Giennadija Janajewa. Teraz wróciło - funkcjonariusze Moskiewskiej Milicji Kryminalnej nie potrafili jednak powiedzieć, kto zdecydował o ponownym ustawieniu pomnika przed siedzibą GUSW.

Dzierżyński w latach 1917-26 stał na czele najpierw Nadzwyczajnej Komisji ds. walki z kontrrewolucją i sabotażem (CzeKa), a po jej reorganizacji - Państwowego Zarządu Politycznego (GPU) i Zjednoczonego Państwowego Zarządu Politycznego (OGPU), policji politycznej radzieckiej Rosji. Jest odpowiedzialny za wymordowanie setek tysięcy "wrogów ludu", czyli przeciwników politycznych bolszewików.

Źródło: brak

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: