RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Londyn: Pomnik na 65-rocznicę bitwy o Anglię

Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Na nabrzeżu Wiktorii w Londynie odsłonięto pomnik ku pamięci 3 tysięcy uczestników bitwy o Anglię z 1940 r. W tym roku przypada 65. rocznica pierwszej w historii kampanii, którą toczono wyłacznie za pomoca lotnictwa.

Pomnik zbudowano w formie potężnej płaskorzeźby, którą położono bezpośrednio na ziemi. Wychodzące z niej postacie pilotów opowiadają historię, o której przyszłe pokolenia nie powinny zapomnieć. - Chcieliśmy w ten sposób uczcić dar życia i potężną energię ludzi, dzięki którym wygraliśmy tą historycznie ważną bitwę - mówi autor projektu.

W bitwie o Anglię wzięło udział prawie 3 tys. pilotów z 15 państw. Uczestniczyli w niej także Polacy – stanowili oni bardzo liczną, bo 145-osobową grupę. Wraz z nimi w przestworzach walczyli również m.in. Czechosłowacy i Kanadyjczycy.

Posłuchaj relacji londyńskiego korespondenta RMF, Bogdana Frymorgena:

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Nie przegap

Dalsza część artykułu pod materiałem video: