RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Koniec kar za posiadanie narkotyków?

Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Rząd Donalda Tuska chce złagodzić przepisy antynarkotykowe. Prokurator mógłby umorzyć sprawę, jeśli ktoś zostałby przyłapany z niewielką ilością środków odurzających. Jak dowiedział się dziennikarz RMF FM Konrad Piasecki, gotowa ustawa już w tym tygodniu trafi do Kancelarii Premiera.

Dlaczego rząd postanowił złagodzić prawo? Bo jest rozczarowany efektami działania obecnych przepisów, które z każdego posiadacza nawet niewielkiej ilości narkotyków czynią przestępcę. A to zniechęca złapanych do jakiejkolwiek współpracy z policją. Teraz solidarność między dilerami a ich klientami ma być złamana - prokurator będzie mógł bowiem umorzyć postępowanie przeciwko posiadaczowi niewielkiej ilości np. marihuany, jeśli ten ujawni, od kogo ją kupił. Efekt ma być podwójnie korzystny: i dla zatłoczonych więzień, bo za kraty trafiać będzie mniej osób, i dla policji, bo ta puszczając płotki będzie łapać grube ryby.

Przepisy są już gotowe, a rząd zajmie się nimi w połowie października.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: