RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Inauguracja Roku Chopinowskiego

Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Wieczorem w Filharmonii Narodowej w Warszawie miało miejsce uroczyste rozpoczęcie Roku Chopinowskiego. Muzykę polskiego kompozytora zagrał chiński artysta Lang Lang. To niejedyny światowej sławy pianista, który odwiedzi w tym roku Polskę - nadzwyczajne koncerty na dwusetne urodziny Fryderka Chopina da czołówka światowej pianistyki.

Wystąpią m.in - legendarna argentyńska pianistka Martha Argerich, Chorwat Ivo Pogorelich, którego Argerich uznała za pianistycznego geniusza i gdy nie wygrał w 1980 roku Konkursu Chopinowskiego - ostentacyjnie odeszła z jury. Wystąpią Daniel Barenboim, Dang Thai Son, czy Evgeny Kissin, a także polscy artyści: Piotr Anderszewski, Rafał Blechacz i Janusz Olejniczak.

Lang Lang zagra jeszcze w piątek w Warszawie, a w niedzielę w Łodzi. Zagram "Koncert f-moll" Chopina. To mój ulubiony utwór - mówi artysta:

Konkurencja już depcze słynnym pianistom po piętach. W październiku kolejna edycja prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Czekamy na muzyczne objawienia.

Inauguracji Roku Chopinowskiego towarzyszyć będzie otwarcie wystawy "Pianiści" w foyer Filharmonii, prezentującej 30 fotografii pianistów goszczących w Warszawie, głównie laureatów Konkursów Chopinowskich. Autorem zdjęć jest fotografik Juliusz Multarzyński. Na wystawie zgromadzono fotografie m.in. Marthy Argerich, Krystiana Zimermana, Garricka Ohlssona, Dang Tai Sona, Stanisława Bunina, Yundiego Li, Rafała Blechacza.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: