RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Gang szantażystów stanie przed sądem

Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Przed bielskim sądem będzie odpowiadać czterech szantażystów, którzy pożyczali pieniądze na wysoki procent. Tym, którzy nie byli w stanie oddać długu grozili śmiercią. Ich "klientami" byli głównie przedsiębiorcy, którzy mieli problemy finansowe.

Jeden z mężczyzn, który chciał spłacić długi u innych osób i firm, pożyczył od oskarżonych 30 tysięcy złotych. Odsetki sięgały 500 złotych dziennie. Nie mając możliwości spłaty zobowiązań, przedsiębiorca ponownie się zadłużał. Pożyczając 20 tysięcy złotych, musiał spłacić w ciągu miesiąca 30 tysięcy.

Żeby wymusić od pokrzywdzonego spłatę pożyczek wraz z lichwiarskimi odsetkami, oskarżeni grozili mu zabójstwem. Zabrali mu także w zastaw samochód oraz komputer. Wszystko trwało od lipca 2008 do maja 2009 roku - powiedziała rzeczniczka bielskiej prokuratury Małgorzata Borkowska.

Czwórka oskarżonych nie przyznała się do zarzutów. Szantażyści potwierdzili, że pożyczali pieniądze, ale ich zdaniem proponowany procent nie był wysoki. Poza tym pożyczający pieniądze wiedzieli na jakich robią to warunkach.

Źródło: RMF24/PAP
Dalsza część artykułu pod materiałem video: