RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Dlaczego w szpitalach ciągle brakuje krwi?

Publikacja: Środa, 21 września (16:44) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

W Polsce są tysiące krwiodawców, a mimo to szpitale wciąż narzekają na brak życiodajnego płynu. Dlaczego? Okazuje się, że winne są przepisy. Oto przykład z krakowskiej Kliniki Chirurgii Serca.

Dzienne zapotrzebowanie krakowskiego szpitala na krew (potrzebną przy operacjach) to 15 litrów. Placówka otrzymuje jej dużo mniej i dlatego musi przesuwać terminy zabiegów.

Ale w tym samym szpitalu są nowoczesne urządzenia do pobierania krwi, przeszkolony personel i chętni do oddawania krwi. Chętni, których trzeba odsyłać do stacji krwiodawstwa, bo takie są przepisy; do takiego postępowania obliguje nas ustawa .

Z Jolantą Zatorską z Centrum Krwiodawstwa i kardiochirurgiem profesorem Jerzym Sadowskim rozmawiał Maciej Grzyb. Posłuchaj:

Źródło: brak

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: