RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

"Nature": Człowiek rozwinął się w Afryce

Publikacja: Czwartek, 12 czerwca (13:10) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Wszyscy pochodzimy z Afryki. Zdaniem badaczy mogą na to wskazywać odkryte w północno-wschodniej Etiopii liczące sobie 160 tysięcy lat szczątki ludzi. Wyniki naukowych dociekań publikuje czasopismo "Nature".

Szef międzynarodowego zespołu naukowców paleoantropolog z Uniwersytetu w Berkeley Tim White oświadczył na łamach "Nature", że znalezione w Etiopii szczątki dwóch dorosłych i dziecka wypełniają lukę w dotychczasowej wiedzy o przebiegu naszej ewolucji. Okazuje się, że są one starsze od odnalezionych dotychczas szczątek homo sapiens o 60 tys. lat. Potwierdzają też teorię, że nowoczesny człowiek rozwinął się w Afryce jako osobny gatunek i nie mieszał się np. z europejskimi neandertalczykami.

Odkrycie to może tez potwierdzać hipotezę o wędrówce pierwotnych ludzi w kierunku północnej Afryki i Bliskiego Wschodu.

Wnioski opisane w „Nature” nie wszystkich jednak przekonują. Zwolennicy teorii, że współczesny człowiek powstał w wyniku mieszania gatunków z rożnych regionów geograficznych, twierdzą, że to kolejne czaszki, które przełomu w nauce nie czynią...

13:10

Źródło: brak

Nie przegap

Dalsza część artykułu pod materiałem video: