RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Wzrasta liczba pożarów traw i łąk

Publikacja: Wtorek, 6 kwietnia (19:50) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Coraz więcej pożarów traw, łąk i nieużytków. Od początku roku odnotowano ponad 11 tysiecy takich pożarów. Interwencje strażaków są kosztowne - pojedyncza akcja to kilkaset złotych, w skali roku to już kilka milionów.

Większość z takich pożarów powstaje z winy człowieka, ponieważ na przełomie zimy i wiosny rozpoczyna się regularne wypalanie traw. Najwięcej takich pożarów jest wzniecanych w weekendy.

Pożary niszczą florę i faunę, obniżają plony, naruszają strukturę gleby i powodują jałowienie ziemi.

Co roku w wyniku wypalania traw giną też ludzie. Nawet niewielki wiatr wystarczy, aby mały ogień wymknął się spod kontroli i bardzo szybko rozprzestrzenił, niszcząc lasy i zabudowania.

Źródło: brak

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: