Portugalia to coraz modniejszy kierunek wiosennych i wakacyjnych wyjazdów, a jednym z głównych punktów turystów jest Porto. Miasto, w którym spróbujemy wyjątkowego wina, a po niezbyt długiej przejażdżce będziemy mogli opalać się nad brzegiem oceanu.

Porto jest pięknie położone na brzegach rzeki Duero. Po jednej stronie rzeki rozciąga się miasto, a po drugiej faktorie licznych producentów wina porto. To tam możemy poznać proces produkcji i degustować ten wyjątkowy trunek. Oba brzegi spięte są charakterystycznymi, wysoko zawieszonymi mostami, które są jedną z wizytówek miasta. Warto wybrać się na wycieczkę rzeką Duero, by z poziomu rzeki podziwiać oba brzegi miasta.

W samym mieście znajdziemy spokojne parki, ulice handlowe i oczywiście niezliczoną liczbę restauracji i barów. Te pierwsze najczęściej zapraszają na owoce morza i oczywiście na podawanego na tysiąc sposobów dorsza. Warto zajrzeć na chwilę także do zatłoczonej, ale przepięknej Cafe Majestic - kawiarni w stylu Art Nouveau. To co wyróżnia wiele budynków w Porto to pokrycie ich elewacji kafelkami - azulejos. Cienkie, ceramiczne płytki w niebiesko-białych kolorach tworzące piękne mozaiki pokrywają ściany wielu kościołów czy gmachy użyteczności publicznej jak na przykład wnętrza dworca Sao Bento.

W Porto znajdziemy wiele zabytkowych kościołów. Warto zapuścić się też w uliczki dzielnicy Ribeiro, zrobić zakupy na Mercado do Bolhao, czy zobaczyć księgarnie Lello & Irmao. Ta zabytkowa, XIX-wieczna księgarnia miała być natchnieniem do J.K.Rowling - twórczyni cyklu o Harrym Potterze. Jeżeli zaś chcecie zobaczyć panoramę miasto, to wybierzcie wieżę w kościele Kleryków albo plac przed kościołem Mosteiro da Serra do Pilar.

Po zwiedzaniu warto wsiąść do zabytkowego tramwaju lub jednej z linii autobusowych, by dotrzeć na wybrzeże i plażę. Tam oczywiście atrakcje zapewni nam piasek i woda. Fani kulinariów powinni za to zapamiętać nazwę ulicy: Rua Herois da Franca. Tam znajdziecie restauracje ze świeżymi owocami morza dostarczanymi prosto z pobliskiego portu, ale to nie wszystko. Na całej ulicy rozstawione są grille, na których wszystko jest przyrządzane właściwie na oczach klientów. Dzielnica Matosinhos, bo to w niej znajdziecie wyjątkową ulicę, jest także ważnym miejscem dla surferów. Działają tam szkółki dla początkujących i bardziej doświadczonych.

Porto to także świetna baza wypadowa do jednodniowych wycieczek. Warto odwiedzić choćby miejscowość Miramar. Piękna, szeroka plaża, na której znajdziemy urokliwą kapliczkę zbudowaną wśród skał.