Jeszcze w lipcu rozpocznie się budowa czwartego w Łodzi Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Miasto podpisało umowę z wykonawcą.

PSZOK u zbiegu ulic Wersalskiej i Szparagowej w Łodzi będzie przyjmował te odpady, których mieszkańcy nie mogą wrzucać do tradycyjnych pojemników na śmieci.

Co będzie mogło trafić na nowy PSZOK?

Będzie to pierwszy punkt zlokalizowany w tej części miasta, który przyjmie bez ograniczeń i nieodpłatnie odpady trudne do zagospodarowania - na przykład zużyty sprzęt RTV i AGD, baterie, świetlówki, farby i tusze lub zgrabione liście, przeterminowane leki, odzież i materiały tekstylne czy opakowania zrobione z tworzyw sztucznych i tektury.

Miesięcznie łodzianie będą mogli oddać też 1500 kg gruzu budowlanego i odpadów wielkogabarytowych oraz rocznie do 4 szt. zużytych opon samochodowych.

O inwestycji

Nowy punkt będzie wyposażony w specjalne rampy, które umożliwią mieszkańcom łatwiejsze pozbycie się największych odpadów, np. opon, czy mebli. Dodatkowo w PSZOK-u przy ulicy Wersalskiej powstanie ścieżka edukacyjna dla uczniów.

Będą tam prowadzone zajęcia o tematyce ekologicznej, podczas których najmłodsi łodzianie dowiedzą się więcej o gospodarce odpadami, recyklingu i własnym wpływie na środowisko.

Celem miasta jest to, żeby wszyscy mieszkańcy mieli równy dostęp do instalacji przetwarzających śmieci. Dlatego nowy PSZOK powstanie w północno zachodniej części Łodzi, na Bałutach. Budowa rozpocznie się jeszcze w lipcu. Punkt przy Wersalskiej pierwsze odpady przyjmie na początku przyszłego roku.

Wartość inwestycji wyniesie około 2,3 mln złotych. Pieniądze na budowę punktu w pochodzą z dofinansowania i pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Obecnie w Łodzi działają trzy Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych: przy ul. Zamiejskiej 1, Granicznej 2 oraz Kasprowicza 10