IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami. Dziś miejscami wystąpią silne opady deszczu i pojawi się porywisty wiatr, lokalnie możliwy jest również grad.

Ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia obowiązują niemal w całym kraju - poza województwem podlaskim i miejscami w województwach warmińsko-mazurskim, mazowieckim oraz lubelskim.

W zależności od regionu, ostrzeżenie zacznie obowiązywać w niedzielę od godz. 10, 13 lub 15. Wszędzie burze mogą występować do godz. 23.

Na portalu X Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że burzom miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu, od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Lokalnie może pojawić się grad.

Jak informuje IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

W nocy z niedzieli na poniedziałek zachmurzenie będzie duże z przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Głównie na zachodzie pojawią się przelotne opady deszczu oraz burze. Sumy opadów w burzach wyniosą do 15 mm - mówi synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Michał Kowalczuk.

Temperatura minimalna najniższa będzie na południu, w rejonach podgórskich - od 6 do 9 st. C, tam też pojawić mogą się mgły ograniczające widoczność do 400 m. Na pozostałym obszarze kraju temperatura minimalna będzie wahać się od 9 do 13 st. C.

Wiatr będzie słaby, zmienny z przewagą kierunków południowych, lecz w trakcie burz możliwe będą porywy do około 60 km/h.

Prognoza pogody na poniedziałek

W poniedziałek w ciągu dnia zachmurzenie będzie umiarkowane, okresami duże. W przeważającej części kraju pojawią się przelotne opady deszczu oraz burze, w których sumy opadów wyniosą do 35 mm, lokalnie nawet do 40 mm - powiedział synoptyk.

Temperatura maksymalna nad samym morzem sięgnie ok. 18/19 st. C, ale na przeważającym obszarze kraju będzie to temperatura od 22 st. C na północy kraju do 25 st. C na południu.

Wiatr będzie słaby, z kierunków zmiennych, w trakcie burz możliwe porywy do 70 km/h.

W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie na północy będzie umiarkowane, okresami duże, natomiast na południu - małe i umiarkowane.

Synoptyk zaznaczył, że zwłaszcza na wschodzie i północy Polski pojawią się przelotne opady deszczu oraz burze, w których suma opadów wyniesie do 15 mm.

Temperatura minimalna w rejonach podgórskich wyniosą od 7 do 9 st. C, na pozostałym obszarze kraju od 10 do 13 st. C.

Wiatr będzie słaby, na południu kraju zmienny, południowo-wschodni i wschodni - jedynie nad samym morzem północno-wschodni i tam wiatr będzie nieco silniejszy. W trakcie burz na północy kraju możliwe porywy do ok. 60 km/h.