Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) oświadczyła w poniedziałek, że zatrzymała konsula Japonii we Władywostoku i uznała go za osobę niepożądaną w Rosji. FSB utrzymuje, że dyplomata zbierał tajne informacje. Na dworcu autobusowym w Riazaniu mężczyzna oblał się łatwopalnym płynem i podpalił w proteście przeciwko powołaniu do wojska. Sekretarz stanu USA Antony Blinken ogłosił dodatkową pomoc dla ukraińskiej policji i służb o wartości 457,5 mln dolarów. Po ogłoszeniu w Rosji mobilizacji 21 września wyjechało z tego kraju 261 tysięcy mężczyzn - poinformował portal Nowaja Gazieta.Jewropa, powołując się na źródła w prezydenckiej administracji; dane pochodzą od Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). W pobliżu wyzwolonego przez ukraińskie wojska miasta Izium w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie kraju, odnaleziono dwa kolejne masowe groby z setkami zabitych mieszkańców - poinformował w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CBS. Śledzimy dla Was najważniejsze wydarzenia z 216. dnia wojny w naszej relacji minuta po minucie 26.09.2022 roku.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

21:51

Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow powiedział w poniedziałek, że na uruchomioną przez jego kraj infolinię z poradami, jak się poddać i trafić do niewoli ukraińskiej, dzwoni wielu Rosjan, nawet jeszcze niezmobilizowanych na wojnę. Liczba dzwoniących na infolinię o nazwie "Chcę żyć" znacznie wzrosła w związku z ogłoszoną przez Rosję mobilizacją na wojnę. Zwracają się tam ludzie, którzy otrzymali wezwanie do armii, ale także ci, którzy go jeszcze nie dostali. "Dzwonią (i pytają): 'co powinienem zrobić, jeśli mnie zmobilizują, by się prawidłowo poddać?'" - mówił Jusow.

21:25

Ukraińska prokuratura poinformowała w poniedziałek, że ustaliła tożsamość wojskowego Rosji, który brał udział w zabójstwie obywatela Ukrainy w miejscowości Zdwyżiwka pod Buczą w obwodzie kijowskim; wojskowy ten został wzięty do niewoli w obwodzie chersońskim.

19:57

MSZ Estonii zaapelowało w poniedziałek do obywateli, by nie wyjeżdżali do Rosji bez pilnej potrzeby. Wskazało na trwającą wojnę z Ukrainą i na fakt, że obecnie tylko ambasada Estonii w Moskwie może udzielić obywatelom pomocy konsularnej.

19:44

Nagranie z kamerki GoPro przedstawiające zasadzkę ukraińskich sił specjalnych na rosyjski konwój w obwodzie donieckim.

19:40

Kongresmeni prowadzący negocjacje budżetowe uzgodnili wstępny kształt nowego pakietu wydatków na pomoc dla Ukrainy w wysokości ok. 12 mld dolarów - podała agencja Reutera.

Biały Dom wnioskował pierwotnie o 11,7 mld oraz dodatkowe 2 mld na pomoc w obszarze bezpieczeństwa energetycznego.

19:26

19:05

Holandia zwiększy pomoc wojskową dla Ukrainy - zapowiedział holenderski premier Mark Rutte. Dodał, że jego rząd wesprze nowe sankcje przeciwko Rosji.

"Więcej broni, więcej sankcji, więcej izolacji Rosji, ze względu na mobilizację i organizowane przez Rosję pseudoreferenda" - napisał na Twitterze Rutte.

18:43

Telewizja CBS wydała w poniedziałek sprostowanie do niedzielnego wywiadu z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, dementując informacje o tym, że Ukraina otrzymała systemy obrony powietrznej NASAMS z USA. Powodem błędu miało być złe tłumaczenie.

W ubiegłym tygodniu rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder powiedział, że dostawa pierwszych dwóch z 6 systemów - zapowiedzianych pod koniec czerwca - nastąpi za ok. 2 miesiące. Kolejne cztery zostaną dostarczone w znacznie późniejszym terminie, bo systemy nie zostały jeszcze wyprodukowane.

NASAMS (Narodowy/Norweski zaawansowany system rakietowy ziemia-powietrze) to amerykańsko-norweski system średniego zasięgu zdolny do obrony miast m.in. przed pociskami manewrującymi. W USA używany jest do obrony Waszyngtonu.

18:04

"Epoka nuklearnego szantażu musi się zakończyć. Żaden kraj nie jest w stanie wygrać wojny atomowej, a użycie takiej broni doprowadziłoby do humanitarnego armagedonu" - przekazał sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł w przemówieniu w środę, że Rosja użyje "wszystkich niezbędnych środków" w wypadku zagrożenia państwa, co wielu komentatorów uznało za słabo zawoalowaną groźbę użycia broni jądrowej.

17:58

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) oświadczyła w poniedziałek, że zatrzymała konsula Japonii we Władywostoku i uznała go za osobę niepożądaną w Rosji. FSB utrzymuje, że dyplomata zbierał tajne informacje.

FSB oznajmiła, że konsul pozyskiwał tajne informacje dotyczące wpływu sankcji zachodnich na sytuację gospodarczą w rosyjskim regionie Dalekiego Wschodu. Agencja AFP podała, że zatrzymanym jest konsul Motoki Tatsunori.

17:49

Około 100 ciał może być pochowanych w masowym grobie w miejscowości Kozacza Łopań na północnym wschodzie Ukrainy, o którego odkryciu poinformowały niedawno władze ukraińskie - podała w poniedziałek agencja AFP.

17:14

17:04

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan i szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken ostrzegli Rosję, że użycie broni jądrowej będzie oznaczało dla niej katastrofalne konsekwencje. Takie ostrzeżenia mieli wystosować wobec Moskwy także przedstawiciele innych państw NATO.

16:23

Siedem osób, w tym 15-letnia dziewczynka, zginęło w poniedziałek w rosyjskim ostrzale rakietowym w mieście Perwomajski w obwodzie charkowskim Ukrainy - poinformowały służby ratownicze. W wyniku ostrzału zniszczone zostały całkowicie dwa domy mieszkalne.

Ostrzał nastąpił wczesnym popołudniem. Pociski spadły na obiekty infrastruktury cywilnej. Doszło do uszkodzenia ważnych obiektów infrastruktury - podała agencja Interfax-Ukraina.

Trwa gaszenie pożaru i akcja ratunkowa.

16:14

Masowy charakter przybierają manifestacje w Dagestanie. Mieszkańcy tej rosyjskiej republiki sprzeciwiają się częściowej mobilizacji ogłoszonej przez Władimira Putina. Tamtejsze służby próbują werbować poborowych do armii podczas ulicznych łapanek.

Demonstracje odbyły się dziś w stolicy Dagestanu Machaczkale i w ponadstutysięcznym Chasawjurcie. Protestujący przepychają się z funkcjonariuszami policji, którzy próbują werbować poborowych z ulicy. Część protestujących siłą zostało jednak wciągniętych do podstawionych autobusów, które mają zawieźć poborowych do tzw. wojenkomatów (odpowiedników naszych wojskowych komend uzupełnień).

Według informacji przekazywanych przez Radio Swoboda, zatrzymanych w Machaczkale zostało 120 osób. 46 z nim zarzucono wykroczenia administracyjne i nawoływanie do ekstremizmu.

Przeciwko ruchom władz w Dagestanie już wczoraj stanowczo zaprotestowały również kobiety, które otwarcie wykrzyczały w twarz policjantom, że rosyjskie wojska wtargnęły na cudze terytorium. Podczas jednego z wieców spalono tam też zdjęcie Władimira Putina.

15:50

Władze lotniska w Tiumeniu na Syberii Zachodniej potwierdziły, że otrzymały z komend wojskowych listy osób podlegających mobilizacji na wojnę i osoby te nie będą mogły odlecieć z Tiumenia za granicę - podał w poniedziałek regionalny portal informacyjny 72.ru.

15:33

Irańskie drony bojowe Shahed-131, wykorzystywane przez Rosję w wojnie z Ukrainą, zawierają procesory wyprodukowane przez amerykańską firmę Texas Instruments - poinformowała w poniedziałek gazeta internetowa Ukrainska Prawda za Centrum Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy.

15:18

Sekretarz Stanu USA Antony Blinken poinformował w poniedziałek o przeznaczeniu 457,5 mln dolarów na pomoc dla cywilnych służb i policji Ukrainy. Część pieniędzy zostanie przeznaczona na śledztwa w sprawie rosyjskich zbrodni wojennych.

14:54

Mężczyźni zmobilizowani w Rosji na wojnę z Ukrainą są często wysyłani na front bez badań medycznych. W wielu przypadkach komisja lekarska ma jedynie pozorny charakter, a cała procedura ogranicza się do zbadania ciśnienia krwi - powiadomił w poniedziałek na Telegramie niezależny rosyjski kanał Możem Objasnit'.

14:52

Około 3,5 tys. samochodów osobowych czeka na wjazd do Gruzji na przejściu granicznym w miejscowości Wierchnij Łars w rosyjskiej Osetii Północnej - poinformował w poniedziałek wiceszef regionalnego rządu Osetii Północnej Irbek Tomajew.

14:49

"Zachodnie sankcje nałożone na Rosję w związku z atakiem na Ukrainę zmieniły lokalny konflikt zbrojny w globalny konflikt gospodarczy" - powiedział w poniedziałek w parlamencie premier Viktor Orban.

"W globalnej wojnie gospodarczej każdy kraj posiada swoje własne interesy. Dla Węgier najważniejsze są ochrona bezpieczeństwa, gospodarki i suwerenności" - dodał Orban, twierdząc, że Zachód stoi po stronie wojny, a Węgry - po stronie pokoju.

14:43

W okupowanym Melitopolu w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy powołane przez Rosjan komisje wyborcze znów obchodzą mieszkania i domy, by zmusić mieszkańców do udziału w pseudoreferendum - poinformował lojalny wobec władz ukraińskich mer miasta Iwan Fedorow.

14:11

Na dworcu autobusowym w Riazaniu mężczyzna oblał się łatwopalnym płynem i podpalił w proteście przeciwko powołaniu do wojska, informuje w poniedziałek portal Nowaja Gazieta.Jewropa.

14:10

Nielegalne referendum, organizowane przez rosyjskich okupantów na zajętych obszarach na południu i wschodzie Ukrainy, to przedsięwzięcie tak absurdalne, że można w nim wziąć udział nawet bez dokumentów tożsamości - powiadomił w poniedziałek rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

13:58

13:54

"Mobilizacja w Rosji na wojnę z Ukrainą pogarsza sytuację bezpieczeństwa w regionie, ale poziom zagrożenia militarnego pozostaje bez zmian" - ocenił w poniedziałek Kestutis Budrys, doradca prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy, po zakończeniu posiedzenia Rady Obrony Państwa.

13:46

13:24

"W obecnych okolicznościach relacje z Rosją nie mogą być prowadzone tak, jakby nic się nie działo" - zadeklarował w poniedziałek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej ds. zagranicznych Peter Stano, odnosząc się do zawartego przez Serbię planu konsultacji z MSZ Rosji na lata 2023-2024.

13:11

O kolejnym podpaleniu wojskowej komendy uzupełnień, tym razem w Uriupińsku w obwodzie wołgogradzkim, poinformowała telewizja Nastojaszczeje Wriemia.

Wcześniej informowano o podpaleniu lub próbach podpalenia komend w innych miejscowościach w różnych regionach Rosji.

12:57

W Riazaniu w Rosji mężczyzna sam się podpalił w geście protestu przeciwko mobilizacji. Krzyczał, że nie chce iść na wojnę.

12:55

Prezydent Mołdawii Maia Sandu ogłosiła podczas poniedziałkowej konferencji w Kiszyniowie, że władze kraju zamierzają pozbawiać obywatelstwa mołdawskiego osoby, które będą walczyć po stronie rosyjskiego agresora na Ukrainie. Taka kara dotyczyłaby osób posiadających podwójne obywatelstwo, mołdawskie i rosyjskie.

12:53

Na rosyjsko-gruzińskiej granicy utworzyła się wielokilometrowa kolejka samochodów; panuje tam chaos i dochodzi do sprzeczek - powiadomił portal Insider. Po ogłoszeniu w Rosji "częściowej mobilizacji" wielu mężczyzn próbuje wyjechać z kraju drogą lądową.

12:24

Aż 81 procent Ukraińców uważa, że ostatnie sukcesy sił zbrojnych w wojnie z Rosją są rezultatem wspólnych wysiłków Ukrainy i państw zachodnich - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii, którego wyniki opublikowała w poniedziałek agencja Interfax-Ukraina.

10:36

W pobliżu wyzwolonego przez ukraińskie wojska miasta Izium w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie kraju, odnaleziono dwa kolejne masowe groby z setkami zabitych mieszkańców - poinformował w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CBS.

10:26

Władimir Putin spotkał się dzisiaj z Alaksandrem Łukaszenką.

10:10

Po ogłoszeniu w Rosji mobilizacji 21 września wyjechało z tego kraju 261 tysięcy mężczyzn - poinformował portal Nowaja Gazieta.Jewropa, powołując się na źródła w prezydenckiej administracji; dane pochodzą od Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB).

10:04

Większość powołanych do wojska w ramach rosyjskiej częściowej mobilizacji nie przejdzie odpowiedniego przeszkolenia przed wysłaniem na front, w efekcie czego ich oddziały będą notować wysoki odsetek strat - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

09:23

Mężczyzna, który strzelał do komisji poborowej to 25-latek.

09:20

Mężczyzna otworzył ogień w wojskowym biurze rejestracji i poboru w obwodzie irkuckim na dalekim wschodzie Rosji. Są osoby ranne, wśród nich szef komisji poborowej. Od 21 września w Rosji trwa tzw. częściowa mobilizacja.

08:49

Minionej doby w wyniku działań rosyjskich wojsk w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy zginęło kolejnych troje cywilów, a 11 osób zostało rannych - podała w poniedziałek agencja Ukrinform, cytując szefa władz obwodowych Pawła Kyryłenkę.

08:40

08:34

Władze Rosji zabroniły wyjazdu i wjazdu do graniczącego z Ukrainą obwodu rostowskiego; osobom z tego obwodu, przebywającym poza miejscem zamieszkania, nakazano powrót w ciągu trzech dni - informuje w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

08:22

Zaostrzone ograniczenia dla Rosjan od poniedziałku obowiązują również na lotniczych i morskich przejściach granicznych. Rosjanie podróżujący w celach turystycznych, biznesowych, kulturalnych i sportowych nie przybędą do Polski z żadnego kraju spoza Strefy Schengen.

08:14

Zarządzona przez prezydenta Rosji Władimira Putina mobilizacja nie wpłynie na przebieg wojny na Ukrainie w tym roku i nie podniesie drastycznie zdolności Rosji do podtrzymania inwazji w przyszłym roku - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

07:21

W nocy z niedzieli na poniedziałek wojska rosyjskie zaatakowały dronami Odessę. Wskutek uderzenia w skład amunicji powstał ogromny pożar, ewakuowano ludność cywilną; brak doniesień o ofiarach - poinformowała agencja Interfax—Ukraina.

06:01

Japonia podjęła decyzję o zakazie eksportu do Rosji towarów związanych z produkcją broni chemicznej i jest "głęboko zaniepokojona" możliwym użyciem przez Kreml broni jądrowej, powiedział w poniedziałek szef gabinetu premiera Hirokazu Matsuno.

05:47

Kolejki na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo. Rosjanie masowo chcą opuścić kraj uciekając przed mobilizacją.

05:31

W skład rosyjskiej grupy morskiej na Morzu Czarnym wchodzą cztery okręty uzbrojone w 28 pocisków manewrujących Kalibr, poinformowało w poniedziałek na facebooku dowództwo operacyjne "Południe", donosi Ukrinform.

05:25

Nie poddawajcie się zbrodniczej mobilizacji, uciekajcie albo oddajcie się do ukraińskiej niewoli. Im więcej obywateli Rosji spróbuje ochronić przynajmniej swoje życie, tym szybciej skończy się ta zbrodnicza wojna Rosji - zaapelował w niedzielę wieczorem w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

05:11

Do udziału w pseudoreferendum w sprawie aneksji Rosjanie zmusili tylko 20 proc. mieszkańców okupowanego Melitopola, miasta w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy - powiedział w niedzielę lojalny wobec władz ukraińskich mer Iwan Fedorow.