"Rosjanie wstrzymali poszukiwania strąconego amerykańskiego bezzałogowca na Morzu Czarnym" - powiadomiła rzeczniczka sił obrony na południu Ukrainy Natalia Humeniuk. "Na wschodzie kraju siły ukraińskie bronią się, a plany wroga dotyczące zajęcia Bachmutu ponoszą fiasko" - oświadczył szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak w serwisie Telegram. "Najbardziej ostrożne szacunki wskazują, że Rosja straciła w Ukrainie 157 tys. żołnierzy (zabitych i rannych)" - powiadomił amerykański Instytut Studiów nad Wojną. Gwardia Narodowa Ukrainy przekazała, że rosyjska armia wysyła słabo wyszkolonych żołnierzy na front pod Bachmutem, by wywierać ciągłą presję na obrońców. Niedziela była 389. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje dotyczące sytuacji za naszą wschodnią granicą zebraliśmy w relacji z 19.03.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

22:00

"Gdy cywilizowany świat ogłasza nakaz aresztowania Putina w przypadku przekroczenia granic Rosji, morderca tysięcy mariupolskich rodzin przybył podziwiać ruiny miasta i groby. Cynizm i brak skruchy" - napisał doradca szefa biura Prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak i dodał: "Przestępcę zawsze ciągnie na miejsce zbrodni".

Doradca kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Aleksiej Arestowicz stwierdził z kolei, że wizyta Putina na Krymie, to nic innego, jak pożegnanie się przywódcy Rosji ze swoją "imperialną perłą". Arestowycz dodał, że prezydent FR zdaje sobie sprawę z nadchodzącego zmasowanego ostrzału Krym, który Ukraińcy mają przygotowywać.

21:35

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym nagraniu nazwał nakaz aresztowania Władimira Putina wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny "punktem zwrotnym".

Podkreślił, że to znak, iż Rosja zostanie pociągnięta do odpowiedzialności "za każdy atak na Ukrainę, za każde zniszczone życie, za każde deportowane ukraińskie dziecko. "I oczywiście za każdy przejaw destabilizacji świata, który był konsekwencją rosyjskiej agresji" - powiedział.

20:55

W niedzielę ukraińscy strażnicy graniczni odparli cztery ataki wroga w rejonie Bachmutu. Zginęło 5 Rosjan, a 9 zostało rannych - podała straż graniczna Ukrainy.

19:45

W tymczasowo okupowanej Kachowce w obwodzie chersońskim odnotowano w niedzielę potężny nalot na magazyny amunicji Rosji, poinformował na antenie kanału telewizyjnego "Apostrof" deputowany rady obwodowej Chersonia Serhij Chlan, donosi Ukrinform.

Główny cel znajdował się w Swietłowie w bazie przemysłowej w pobliżu znanej fabryki Czumak, gdzie okupanci próbowali ukryć swoją amunicję i artylerię — powiedział Serhij Chlan.

Zauważył również, że w ciągu ostatniej doby liczba rosyjskich ostrzałów w Chersoniu nieznacznie spadła i nie ma ofiar w ludziach. Stało się tak dzięki aktywnym działaniom artylerii sił zbrojnych Ukrainy, dodał.

19:12

Czy Władimir Putin odważy się pojechać do RPA? W sierpniu rosyjski prezydent ma wziąć tam udział w szczycie państw BRICS. Tymczasem rzecznik prezydenta RPA Cyrila Ramaphosy przekazał, że władze są świadome swoich zobowiązań prawnych w związku z wyrokiem Międzynarodowego Trybunału Karnego, który wydał nakaz aresztowania przywódcy Rosji. 

18:37

Zastępca dowódcy batalionu "Swoboda" Wołodymyr Nazarenko w rozmowie z ukraińską telewizją przekazał, że rosyjskie formacje zmieniły swoją taktykę pod Bachmutem i angażują wszystkie możliwe jednostki, by wywierać ciągłą presję na Siły Zbrojne Ukrainy.

Jak przekazał, Rosjanie przywieźli "nowych, jednorazowych żołnierzy, którzy nie byli wyszkoleni" i ponoszą duże straty. Ich zadaniem jest zapewnienie ciągłości tego natarcia, nie zabierają rannych - mówił.

18:19

Europejskie plany zwiększenia produkcji amunicji, która ma być dostarczana Ukraińcom, mogą spełznąć na niczym - informuje brytyjski dziennik "Financial Times". Wszystko przez niedobory podstawowych komponentów w magazynach na Starym Kontynencie.

16:42

W wyniku rosyjskiego ostrzału zniszczony został budynek mieszkalny w osadzie Kamieńsk w obwodzie zaporoskim. Zginęły trzy osoby, a dwie zostały ranne.

16:22

Jean-Claude Juncker udzielił wywiadu dziennikowi "Luxemburger Wort", w którym mocno skrytykował niektórych polityków europejskich, głośno mówiących o perspektywach szybkiego przyjęcia Ukrainy w szeregi UE. Podkreślił też, że realne rozmowy z Rosją w sprawie zawarcia pokoju nie są w tym momencie możliwe.

15:48

Wydanie międzynarodowego nakazu aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina będzie miało negatywne konsekwencje i tylko przedłuży wojnę na Ukrainie - powiedział prezydent Serbii Aleksandar Vučić. W piątek Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał list gończy za rosyjskim przywódcą, oskarżając go o zbrodnie wojenne.

14:20

Jak przystało na złodzieja, Władimir Putin odwiedził Mariupol pod osłoną nocy - oceniło w niedzielę ukraińskie ministerstwo obrony, komentując wizytę rosyjskiego dyktatora w zniszczonym i okupowanym przez wroga mieście nad Morzem Azowskim.

Po pierwsze, (wizyta w nocy) jest bezpieczniejsza. Poza tym ciemności pozwalają (Putinowi) podkreślić to, co chce pokazać, a także ukryć przed wścibskimi spojrzeniami miasto całkowicie zniszczone przez jego armię i jego nielicznych ocalałych mieszkańców - napisał resort na Twitterze.

13:47

Okupanci mają plan, by jeszcze wiosną połowa mieszkańców podbitych terenów Ukrainy otrzymała rosyjskie paszporty, natomiast do września 80 proc. tej ludności ma mieć obywatelstwo kraju-agresora - oznajmił lojalny wobec Kijowa mer Melitopola Iwan Fedorow.

Załatwienie na okupowanych terenach niemal wszystkich życiowych czynności, które wymagają kontaktu z lokalną "władzą", jest obecnie możliwe tylko pod warunkiem posiadania rosyjskiego paszportu. W przeciwnym razie nie da się np. podłączyć internetu w mieszkaniu, uzyskać przepustki na podróż do innego kontrolowanego przez Rosjan regionu Ukrainy ani otrzymać świadczeń socjalnych.

Wróg posuwa się do takich działań, ponieważ chce uczynić jak najwięcej osób wspólnikami swoich przestępstw - podkreślił Fedorow, cytowany przez ukraińską agencję UNIAN.

13:31

"W Donbasie na wschodzie Ukrainy został ranny wolontariusz, który pomaga w leczeniu żołnierzy na froncie" - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Pradze. Rzecznik resortu Daniel Drake stwierdził, że stan rannego uniemożliwia przewiezienie go do kraju.

Wolontariusz, którego danych nie ujawniono, został trafiony odłamkami podczas ostrzału artyleryjskiego, a później odniósł kolejne rany po wybuchu szrapnela. Przedstawiciele projektu Phoenix, dla którego działał w Donbasie, poinformowali, że stan rannego pozostaje stabilny, ale sytuacja jest poważna. Nie można też przewidzieć dalszego rozwoju sytuacji. Zarówno MSZ, jak też koledzy wolontariusza zaapelowali o poszanowanie jego prywatności.

Przedstawiciele Phoenix podkreślili, że ranny pomagał w ewakuacji jednego z rannych na froncie. W trakcie jednej z misji uratował 25 żołnierzy.

W ramach projektu Phoenix czescy medycy, którzy działają jako ochotnicy, uczą żołnierzy zasad pierwszej pomocy w warunkach bojowych, a także transportują rannych.

13:24

Wojska rosyjskie próbują otoczyć Awdijiwkę w Donbasie, która ma dla nich krytycznie ważne znaczenie - powiadomił rzecznik wojskowy ukraińskich sił na kierunku taurydzkim Ołeksij Dmytraszkiwski. Wróg zmniejszył aktywność swoich działań pod Wuhłedarem.

Wojskowy oznajmił, że oddziały najeźdźcy w dalszym ciągu szturmują Adwijiwkę i Marjinkę. Adwijiwka jest dla nich obecnie strategicznie ważna - przyznał Dmytraszkiwski na antenie ukraińskiej telewizji. Jego wypowiedź przytoczył portal RBK-Ukraina.

Jak wyjaśniał, by rozpocząć szturmy w rejonie Wuhłedaru, konieczne jest otoczenie Awdijiwki. Wojska przeciwnika próbują to zrobić od dwóch tygodni.

13:15

Grupa około 20 żołnierzy z Ukrainy zakończyła szkolenie we Włoszech - podały włoskie media. Szkolenie dotyczyło francusko-włoskiego systemu obrony powietrznej SAMP/T.

Włoski dziennik "Il Fatto Quotidiano" poinformował, że szkolenie zorganizowano w siedzibie dowództwa artylerii w Sabaudii na południe od Rzymu.

W minionych tygodniach przedstawiciele rządów Włoch i Francji zapowiadali wysłanie na Ukrainę tego systemu obrony przeciwlotniczej. Jako termin wskazywano wiosnę.

13:00

Polska firma zbrojeniowa "Dezamet" z Nowej Dęby ma szansę na kontrakt na produkcję amunicji dla Ukrainy w ramach wspólnych, unijnych zakupów. Co ważne, możliwe jest też unijne wsparcie. Komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton odwiedzi w środę tę firmę, wchodzącą w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Spotka się również z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem.

12:49

Loty amerykańskich dronów nad Morzem Bałtyckim są oznaką bezpośredniego zaangażowania Stanów Zjednoczonych w konflikt z Rosją - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

12:26

Jeśli prezydent Rosji Władimir Putin przyjedzie do Niemiec, natychmiast go aresztujemy - zapewnił w rozmowie z dziennikiem "Bild am Sonntag" niemiecki minister sprawiedliwości Marco Buschmann.

12:23

Ukraina będzie miała tylko jedną próbę na przeprowadzenie wielkiej kontrofensywy. Jeżeli ona się nie uda, to będzie niezwykle trudno uzyskać środki na następną - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prezydent Czech Petr Pavel.

12:14

Rosjanie wstrzymali poszukiwania strąconego amerykańskiego bezzałogowca na Morzu Czarnym - powiadomiła rzeczniczka sił obrony na południu Ukrainy Natalia Humeniuk.

Obserwujemy, że zaprzestano działań poszukiwawczych w tym rejonie, gdzie doszło do incydentu lotniczego i (Rosjanie) czegoś tam szukali. Pogoda i głębokość nie sprzyjają prowadzeniu tej operacji - powiedziała Humeniuk na antenie ukraińskiej telewizji. Jej wypowiedź przytoczyła ukraińska redakcja Radia Swoboda.

11:57

Mieszkańcy Mariupola, zniszczonego i okupowanego przez rosyjskie wojska miasta na południowym-wschodzie Ukrainy, są wściekli z powodu niedzielnej wizyty Władimira Putina, któremu pokazano jedyną odbudowaną dotąd dzielnicę. Ludzie oceniają to jako hipokryzję i działanie na pokaz - poinformowały niezależne rosyjskie media.

11:45

Mamy komentarz NATO do sprawy rozbicia w Polsce siatki szpiegów działających w Polsce na rzecz Rosji. W oświadczeniu przesłanym dziennikarce RMF FM w Brukseli służby prasowe przekazały zapewnienie o ścisłej współpracy służb sojuszniczych w ramach kontrwywiadu.

11:28

Rosyjska propaganda wciąż wałkuje temat wydania nakazu aresztowania Władimira Putina przez Międzynarodowy Trybunał Karny. Jeden ze znanych kanałów na Telegramie napisał, że "jako pierwsza na niemieckiej ziemi stanie stopa rosyjskiego żołnierza, zanim uda się tam Władimir Putin".

11:18

Gen. Mychajło Zabrodski, były dowódca wojsk powietrznodesantowych, złożył mandat deputowanego Rady Najwyższej Ukrainy po to, aby dołączyć do Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

11:09

"Niedzielny przyjazd Władimira Putina do okupowanego Mariupola oraz jego sobotnia wizyta na anektowanym Krymie w ciągu mniej niż 48 godzin po tym, jak Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji za zbrodnie wojenne, to wyzywające gesty" - ocenił amerykański dziennik "New York Times".

Kreml poinformował dziś o wizycie Putina w okupowanym Mariupolu, czyli mieście, które rosyjskie wojska zajęły w maju ubiegłego roku po trwającym tygodniami brutalnym szturmie. W efekcie tych działań agresora zginęło tam prawdopodobnie kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców.

W sobotę Putin udał się na Krym, również z wizytą, która nie była zapowiadana. Jej data przypadła na dziewiątą rocznicę rosyjskiej nielegalnej aneksji półwyspu.

10:54

Medycy z Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej będą w poniedziałek rozmawiać z lekarzami w Dnieprze w sprawie rannych wolontariuszy. Wtedy też zapadnie decyzja o ich ewentualnym transporcie do Polski - poinformował minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

10:48

Ukraińscy żołnierze szkolą się z obsługi granatnika przeciwpancernego MK153 SMAW z amerykańskich dostaw.

10:37

Od 24 lutego 2022 roku w Ukrainie zginęło 21 965 cywilów, a 13 734 zostało rannych - poinformował portal Euromaidan Press. Rzeczywiste straty są jednak wyższe.

10:21

"Na wschodzie kraju siły ukraińskie bronią się, a plany wroga dotyczące zajęcia Bachmutu ponoszą fiasko" - oświadczył szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak w serwisie Telegram.

Siły rosyjskie próbują zająć Bachmut w obwodzie donieckim od sierpnia 2022 roku. Prowadzone tam są obecnie najcięższe i najkrwawsze walki w wojnie Rosji z Ukrainą. Mimo prognoz, że dowództwo w Kijowie może podjąć decyzję o wycofaniu się z miasta, oddziały ukraińskie kontynuują obronę Bachmutu.

10:14

Lokalsi donoszą o pożarze nieopodal Nowej Kachowki w obwodzie chersońskim, w rejonie spichlerza zbożowego. Mieszkańcy wcześniej informowali o eksplozjach lub rosyjskim ostrzale.

09:55

BBC i opozycyjna rosyjska Mediazona potwierdziły dane 17 375 rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli w wojnie na Ukrainie. Najbardziej ostrożne szacunki dotyczące zsumowanych strat w ludziach (zabitych i rannych) to ponad 157 tys. - powiadomił amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

09:43

Najemnicy grupy Wagnera osiągnęli swój cel - podaje Nexta. Po groźbie uderzenia w administrację miasta Goriaczij Klucz w rosyjskim Kraju Krasnojarskim otrzymali zgodę na pogrzeb dwustu bojowników, którzy zginęli na froncie w Ukrainie.

09:31

Nagranie z użycia haubicy samobieżnej M109L w Ukrainie. Włochy prawdopodobnie przekazały siłom ukraińskim 60 takich maszyn.

09:03

Jewgienij Prigożyn, biznesmen kierujący rosyjską formacją najemniczą grupa Wagnera, próbuje usprawiedliwić niezdolność tych sił do otoczenia Bachmutu, mówiąc m.in. o planowanej ukraińskiej kontrofensywie "na pięciu kierunkach". Pisze o tym w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną.

Jednocześnie - jak zauważono - "Prigożyn może sugerować, że rosyjska ofensywa na Ukrainie jest bliska wygaśnięcia".

08:33

W sobotę z Ukrainy do Polski przyjechało 23,6 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 25 tys. - podała Straż Graniczna.

"W dn. 18.03 funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 23,6 tys. osób. Od 24.02.2022 - ponad 10,4 mln os." - poinformowała SG na Twitterze.

Dodała, że z Polski na Ukrainę w sobotę odprawiono 25 tys. osób. Od 24 lutego ub. roku - ponad 8,5 mln.

08:14

NATO opracowuje plan znacznego wzmocnienia zdolności obronnych swojej wschodniej flanki - informuje Politico. Według portalu, jest to spowodowane rosnącymi obawami przed planami prezydenta Rosji Władimira Putina.

08:07

Fundacja Klimatyczna Meklemburgii-Pomorza Przedniego od chwili powstania była krytykowana za wspieranie dokończenia budowy gazociągu Nord Stream 2. Teraz pojawiają się informacje, dzięki którym "staje się coraz bardziej jasne", że pomysł na Fundację "pochodził bezpośrednio z Rosji" - jak to określił jeden z niemieckich polityków.

Fundacja Ochrony Klimatu i Środowiska Meklemburgii-Pomorza Przedniego oficjalnie poświęcona była projektom ochrony przyrody, ale w rzeczywistości służyła obejściu sankcji USA wobec rosyjsko-niemieckiego gazociągu.

Jak pisał dziennik "Bild", premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig "przez lata walczyła o dalszą budowę kremlowskiego rurociągu Nord Stream 2. Nie słuchała ostrzeżeń ze strony USA, Polski, krajów bałtyckich i Ukrainy. Gdy Amerykanie nałożyli sankcje, Schwesig założyła oszukańczą fundację, by dokończyć budowę putinowskiego rurociągu".

08:00

Ukraina liczy na wznowienie projektu ropociągu Brody - Adamowo i budowę paliwowej rury z Polski - powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową dyrektor generalny Międzynarodowego Przedsiębiorstwa Rurociągowego Sarmatia Siergiy Skrypka. Pomocą było by wsparcie ze strony Komisji Europejskiej - przyznał. Dodał, że choć budowa będzie możliwa po wojnie, to prace już powinny ruszyć.

Przed nami duże zadanie odbudowy sektora rafineryjnego na Ukrainie, zadanie związane ze wzmocnieniem bezpieczeństwa energetycznego w Europie, tzn. z budową rurociągu, który połączy Brody na Ukrainie z bazą w Adamowie - stwierdził Siergiy Skrypka.

Baza w Adamowie należąca do PERN eksploatuje sieci rurociągów transportujących ropę naftową dla producentów paliw w Polsce oraz w Niemczech.

07:37

Nie jesteśmy w stanie ustalić dokładnej liczby jeńców wojennych po jednej i po drugiej stronie - powiedział Polskiej Agencji Prasowej ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow.

W mediach pojawiały się dane, mówiące o 3,4 tys. ukraińskich wojskowych w niewoli rosyjskiej, a także wyższe liczby - ok. 8 tys. Jak wskazuje Żdanow, ukraińscy wojskowi po wymianie jeńców wracają "w strasznym stanie fizycznym i psychicznym".

07:30

47 proc. ankietowanych w badaniu Social Changes dla wpolityce.pl opowiedziało się za zbojkotowaniem przez Polskę Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku, jeśli Międzynarodowy Komitet Olimpijski dopuści do nich zawodników z Rosji i Białorusi.

W opublikowanych dziś wynikach sondażu 47 proc. ankietowanych na pytanie, co powinna zrobić Polska, jeśli MKOl dopuści do startu sportowców z Rosji i Białorusi na Igrzyskach w Paryżu w 2024 roku, wybrało odpowiedź: "Polska powinna całkowicie zrezygnować z udziału, czyli zbojkotować Igrzyska".

38 proc. respondentów wskazało, że Polska powinna wziąć udział w IO na dotychczasowych zasadach. Zdaniem 15 proc., Polska powinna pozwolić polskim sportowcom na start pod neutralną flagą.

MKOl w opublikowanym pod koniec stycznia komunikacie zapowiedział, że będzie dążył do dopuszczenia zawodników z Rosji i Białorusi do przyszłorocznych igrzysk, ale jako "neutralnych" sportowców i wyłącznie tych, którzy nie popierają działań prezydenta Władimira Putina.

Rządy 34 krajów, w tym Polski, domagają się od MKOl ponownego rozważenia tej kwestii, a także wyjaśnienia, w jaki sposób można byłoby upewnić się, że taka neutralność będzie przez wszystkich respektowana.

07:16

Strona ukraińska opublikowała najnowszy bilans strat rosyjskich. Wynika z niego, że minionej doby na froncie zlikwidowanych zostało 710 rosyjskich żołnierzy, a od 24 lutego 2022 roku - 164 910.

07:08

"Zwracam się do rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej i rzeczniczki praw człowieka tego kraju Tatiany Moskalkowej o przekazanie nam listy wszystkich ukraińskich dzieci, które zostały nielegalnie deportowane do Rosji" - oznajmiła w sobotę na Telegramie wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

Władze w Kijowie poinformowały, że chodzi o sieroty i dzieci pozbawione opieki rodzicielskiej w wyniku działań wroga, które przed 24 lutego 2022 roku, czyli początkiem wojny, posiadały ukraińskie obywatelstwo, a następnie zostały bezprawnie wywiezione do Rosji lub na tereny Ukrainy okupowane przez agresora.

06:56

Serbia znajduje się obecnie pod hybrydową okupacją Rosji. Agenci Władimira Putina działają m.in. w polityce czy mediach. Ich celem jest otworzenie w Europie kolejnego konfliktu mającego odwrócić uwagę Zachodu od Ukrainy - powiedział Polskiej Agencji Praswej Czedomir Stojković, adwokat i walczący z rosyjskimi wpływami w Serbii aktywista.

06:37

Służba prasowa Kremla twierdzi, że prezydent Rosji Władimir Putin odwiedził okupowany Mariupol na południu Ukrainy. Rosyjski przywódca miał przylecieć do tego miasta helikopterem z Krymu, gdzie wczoraj miał się również pojawić.

Propagandowa rosyjska telewizja Rossija 24 publikuje film, na którym widać Putina wchodzącego rzekomo do teatru w Mariupolu.

Nie ma jednak niezależnych potwierdzeń tych doniesień.

06:28

Ukraińscy żołnierze pojmali najemnika z grupy Wagnera. Mężczyzna ma wytatuowaną na ramieniu swastykę, symbol III Rzeszy.

06:17

Siły ukraińskie zdołały powstrzymać pod Bachmutem rosyjskie oddziały, aby amunicja, żywność, sprzęt i lekarstwa mogły być dostarczane obrońcom miasta - poinformował w sobotę rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty.

Udaje nam się dostarczać do Bachmutu niezbędną amunicję, żywność, sprzęt i lekarstwa. Udaje nam się również wywozić naszych rannych z miasta - powiedział w telewizji Czerewaty.

Sprecyzował, że ukraińscy zwiadowcy i ostrzał artyleryjski pomagają utrzymać otwarte niektóre drogi do miasta. Podkreślił, że oprócz zadania Rosjanom ciężkich strat siły ukraińskie zestrzeliły w piątek dwa rosyjskie drony i zniszczyły pięć składów amunicji wroga.

Dodał, że podczas piątkowych walk Ukraińcy zabili 193 Rosjan, a rany odniosło 199 rosyjskich żołnierzy.

Wojska rosyjskie próbują zająć Bachmut od sierpnia 2022 roku. Mimo prognoz, że dowództwo może podjąć decyzję o wycofaniu się z miasta, siły ukraińskie wciąż prowadzą tam obronę.

06:08

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił w sobotnim przemówieniu wideo konieczność pociągnięcia Rosji i jej wspólników do odpowiedzialności nie tylko za agresję na Ukrainę, ale także na inne kraje, w tym na Syrię.

Ukraińskie sankcje są częścią globalnej presji na Rosję. Każdy, kto produkuje broń dla terroru przeciwko Ukrainie, kto pomaga Rosji w podżeganiu do agresji, w szczególności poprzez dostarczanie "Szachedów", kto popiera niszczenie przez Rosję prawa międzynarodowego, powinien być przez świat traktowany marginalnie - powiedział Zełenski.

Podkreślił, że dotyczy to nie tylko terroru wobec Ukraińców, począwszy od aneksji Krymu, ale także innych rosyjskich agresji przeciwko porządkowi międzynarodowemu, przeciwko normalnemu pokojowemu życiu, w szczególności na terytorium Syrii.

06:05

Rosjanie ostrzelali w sobotę Kramatorsk w obwodzie donieckim amunicją kasetową - poinformował szef tamtejszych władz obwodowych Pawło Kyryłenko. Co najmniej dwie osoby zginęły, 10 zostało rannych.

Kyryłenko powiedział, że Rosjanie zbombardowali miasto, celując w Park Biernackiego. Według wstępnych informacji, uszkodzonych zostało kilkanaście budynków mieszkalnych i kilka samochodów.

"Oni celowo uderzają w miasto, próbując zabić jak najwięcej jego cywilów" - podkreślił.

06:02

Minister obrony Kanady Anita Anand poinformowała w sobotę na Twitterze o wysłaniu kolejnej partii pomocy wojskowej na Ukrainę i opublikowała video z załadunku na samolot An-124 "Rusłan" pojazdu opancerzonego Bergepanzer 3.

Maszyna należy do grupy pojazdów wsparcia bojowego i może służyć do dostarczania sprzętu na pole bitwy, ewakuacji rannych, usuwania przeszkód i innych zadań. Wcześniej Niemcy poinformowały, że przekazały Ukrainie 15 jednostek Bergepanzer 2, który powstał na bazie czołgu Leopard 1.

W tym tygodniu Kanada ogłosiła, że dostarczy Ukrainie około 8 tys. sztuk amunicji kalibru 155 mm, a także 12 pocisków przeciwlotniczych z rezerw kanadyjskich sił zbrojnych do wsparcia systemów obrony powietrznej.

Ottawa przekaże również do Kijowa ponad 1800 pocisków szkoleniowych dla czołgów, aby wesprzeć transfer czołgów Leopard 1 przez Danię, Niemcy i Holandię.