Raport

Oscary (ang. Oscars lub Academy Awards), doroczne nagrody przyznawane przez amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) wręczane są od 1929 roku. Uznawane są za najbardziej prestiżową nagrodę filmową.

W 2024 roku odbędzie się 96. gala rozdania Oscarów. W nocy z 10 na 11 marca polskiego czasu w Dolby Theatre w Hollywood poprowadzi ją - po raz czwarty w swojej karierze - Jimmy Kimmel.

Najwięcej - aż 13 nominacji - zdobył w tym roku film "Oppenheimer" w reżyserii Christophera Nolana. Na drugim miejscu - 11 nominacji - są "Biedne istoty" Yorgosa Lanthimosa. Podium z 10 nominacjami zamyka "Czas krwawego księżyca" Martina Scorsese.

Polski kandydat do Oscara - animacja malarska "Chłopi" DK i Hugh Welchmanów - nie zdobył żadnej nominacji. Nie oznacza to jednak, że na tegorocznym rozdaniu najważniejszych nagród w świecie filmu nie będzie polskich akcentów.

Nominowana w 5 kategoriach jest "Strefa interesów" Jonathana Glazera. To polsko-brytyjsko-amerykańska koprodukcja, która w całości została nakręcona w naszym kraju. Wśród producentów obrazu jest Ewa Puszczyńska, która pracowała z Pawłem Pawlikowskim przy nagrodzonej Oscarem "Idzie" i "Zimnej wojnie". Za zdjęcia odpowiada Łukasz Żal, który również współpracował z Pawlikowskim przy wspomnianych filmach.

Statuetka Oscara przedstawia nagiego rycerza trzymającego miecz, stojącego na cokole zwieńczonym rolką taśmy filmowej z pięcioma klatkami. Klatki symbolizują pierwotne branże Akademii: Aktorów, Scenarzystów, Reżyserów, Producentów i Techników. Wykonana jest z brązu i pokryta warstwą 24-karatowego złota.
Radio Muzyka Fakty