"Na Sardynii zawsze było ciężko, ale dziś przeżyłem koszmar. Przejechałem tu mnóstwo trudnych etapów, więc teren nie mógł mnie zaskoczyć. Jechałem dziś jednak na tykającej bombie i czekałem tylko kiedy wybuchnie" - mówił Rafał Sonik, który pierwszego dnia rywalizacji w Rajdzie Sardynii walczył z awarią elektryki i elektroniki. Mimo to stracił do lidera jedynie 27 minut i w klasyfikacji rajdu zajmuje trzecią lokatę.

Francuz Sebastien Ogier (VW Polo WRC) wygrał Rajd Włoch - szóstą rundę samochodowych mistrzostw świata - czym powtórzył sukces sprzed roku. Robert Kubica (Ford Fiesta WRC), który w sobotę urwał prawe przednie koło i nie ukończył 12. oesu, uplasował się ostatecznie na ósmej pozycji. czytaj więcej

"Tykającą bombą" był silnik, który według wskaźników nagrzewał się do temperatury 130 stopni, podczas gdy już przy 118 istnieje niebezpieczeństwo wybuchu. Sprawcą tej awarii była elektryka i elektronika. Straciłem ładowanie, a więc światła, przewijarkę od roadbooka, a co najgorsze - starter. Kiedy klinowałem się w skałach, silnik gasł i musiałem sam obracać quada przodem do dołu, staczać go, wskakiwać i odpalać na tzw. "pych". Często trzeba było potem dłuższy czas szukać miejsca do zawrócenia. Pchałem, ciągnąłem, przestawiałem. Kiedy ruszałem, to wskazówka temperatury silnika wędrowała od razu w górę i robiło się nerwowo. Potem okazało się, że miałem tylko tyle prądu, żeby pojawiła się iskra w cylindrze - relacjonował krakowianin po pierwszym dniu rywalizacji.

Podczas manewrów z wypychaniem, żeby kompletnie się nie zagotować, musiałem zdejmować kask i gogle. Wyjeżdżałem na szczyt, zostawiałem silnik na wolnych obrotach, schodziłem po mój kask i znów drapałem się na górę. Myślałem, że wyzionę dziś ducha - komentował.

Rafał Sonik okazał się najlepszy w krótkim prologu Rajdu Sardynii - choć najwyższym stopniem podium musiał podzielić się z Francuzem Sebastienem Sounday. W stawce quadów obaj zawodnicy uzyskali identyczny czas 2.14,6. "To zupełnie niecodzienne zdarzenie. Chyba zachowam sobie na pamiątkę... czytaj więcej

Całe szczęście, że stało się to na pierwszym etapie, bo byłem jeszcze świeży i pełen sił. Gdyby to było później, niewykluczone, że padłbym gdzieś w cieniu i zakończył rywalizację. Byłem potwornie zmęczony. Póki miałem wodę, to się nią oblewałem. Potem skończył mi się nawet płyn w camelbaku. Całe szczęście, że wcześniej się nawodniłem, bo język przyklejał mi się do podniebienia, a w zębach chrzęścił kurz. To był po prostu koszmar, było tragicznie. Makabra! Dawno nie byłem tak skonany. Mam dość - dodał.

Jeżeli zapytać jakiegokolwiek rajdowca, bez względu na pojazd, którym jeździ, jaki koszmar mu się śni po nocach, to każdy na pewno odpowie: awaria elektryki i elektroniki. Nie ma większego draństwa, bo na odcinku specjalnym nic nie można na to poradzić. Przecież właśnie z tego powodu Jarek Kazberuk musiał wycofać się z Dakaru po zaledwie dwóch dniach rywalizacji. Dziś dla mnie również spełnił się koszmar rajdowca - mam nadzieję, że limit pecha został już wyczerpany. Wymieniamy silnik i cały układ elektryczny, ale wciąż nie możemy być pewni, że to rozwiąże problem. W poniedziałek czeka nas test w bojowych warunkach - podsumował.

Wyniki 1. etapu:

1. Mohamed Abu-Issa (QAT) 3:00.54
2. Sebastien Souday + 3.36
3. Rafał Sonik (POL) + 27.04

Na podstawie materiałów prasowych.

(edbie)