Greczynka Paraskevi Papachristou została wycofana z reprezentacji na igrzyska w Londynie - poinformował szef misji olimpijskiej tego kraju Isidoros Kouvelos. To kara za rasistowski komentarz, jaki lekkoatletka zamieściła na swoim koncie na Twitterze.

23-letnia Papachristou specjalizuje się w trójskoku. W swoim wpisie na Twitterze poruszyła kwestię imigrantów z Afryki oraz pojawienia się w Grecji komarów przenoszących wirus choroby zwanej Gorączką Zachodniego Nilu. Wywołało to wielkie poruszenie w jej ojczyźnie, zostało uznane za przejaw rasizmu i ostro skrytykowane.

Lekkoatletka przeprosiła za swój komentarz, nie uniknęła jednak konsekwencji. Popełniła błąd, a za nie trzeba płacić. Nie uszanowała podstawowych wartości olimpijskich i niestety nie wystąpi na igrzyskach - wytłumaczył postanowienie Greckiego Komitetu Olimpijskiego Kouvelos.

Usunięcia zawodniczki z reprezentacji domagali się m.in. politycy, w tym przedstawiciel jednej z rządzących partii.

Papachristou to młodzieżowa mistrzyni Europy w trójskoku z Kowna (2009) i z Ostrawy (2011). W MŚ juniorów w Bydgoszczy w 2008 roku wywalczyła w tej konkurencji brąz. Na ME seniorów rozgrywanych na przełomie czerwca i lipca w Helsinkach zajęła 11. miejsce.