Polska została wpisana przez niemieckie służby sanitarne na listę państw wysokiego ryzyka. Ma to związek z sytuacją epidemiczną w naszym kraju.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że ostatniej doby w Polsce potwierdzono zakażenie koronawirusem u 26 965 osób. Zmarło 470 pacjentów z Covid-19.

Ze względu na wysoką liczbę zachorowań Niemcy od niedzieli klasyfikują Polskę i Szwajcarię jako obszary wysokiego ryzyka.

To oznacza, że każda osoba wjeżdżająca do Niemiec, która nie jest w pełni zaszczepiona lub wyleczona, musi przejść dziesięciodniową kwarantannę. Można zostać z niej zwolnionym po uzyskaniu negatywnego wyniku testu nie wcześniej niż pięć dni po wjeździe.

Niemcy mogą wprowadzić obowiązkowe szczepienia

W Niemczech w przyszłym roku ma wejść w życie obowiązek szczepień przeciwko Covid-19. Zwolennikiem takiego rozwiązania jest przyszły kanclerz Olaf Scholz.

Obowiązkowe szczepienia miałyby się rozpocząć w lutym 2022 roku. Odpowiednia ustawa jest przygotowywana i Bundestag ma ją przegłosować na początku roku.

Nowe obostrzenia

Niemcy szczytu tej fali zachorowań spodziewają się w okolicy świąt.

W czwartek ogłoszono, że w obiektach kulturalnych i rozrywkowych obowiązywać ma zasada 2G, co oznacza, że kina, teatry, restauracje i inne obiekty będą dostępne tylko dla osób zaszczepionych i wyleczonych (2G); opcjonalnie można dodatkowo zalecić aktualny test na obecność koronawirusa (2G-plus).

Tylko osoby zaszczepione i wyleczone mogą odwiedzać sklepy; sklepy z artykułami codziennego użytku (np. supermarkety i drogerie) są wyłączone z tej zasady.

Podczas imprez obowiązuje maksymalna liczba uczestników 50 osób wewnątrz i 200 osób na zewnątrz. W obu przypadkach obowiązkowe są 2G i maski.

Na stadionach można wykorzystać od 30 do 50 proc. ich pojemności, ale maksymalna liczba widzów nie może przekroczyć 15 tys. Dozwolone są również imprezy halowe o obłożeniu od 30 do 50 proc., z maksymalną liczbą 5 tys. widzów.

Kluby i dyskoteki w tzw. hotspotach koronawirusa, w których liczba zachorowań przekracza 350 na 100 tys. mieszkańców w ciągu tygodnia, będą zamykane.