"Mam pełne zaufanie do sztabu medycznego. Oficjalne stanowisko było i nie ma innego" - tak o kontuzji Roberta Lewandowskiego mówił selekcjoner Michał Probierz podczas pierwszej konferencji prasowej reprezentacji Polski w Hanowerze. Po konferencji Biało-Czerwoni przeprowadzili pierwszy trening - otwarty dla kibiców.

Selekcjoner uciął medialne spekulacje, jakoby kontuzjowany Robert Lewandowski miał nie zagrać także w drugim meczu Euro przeciwko Austrii.

Mam pełne zaufanie do sztabu medycznego. Oficjalne stanowisko było i nie ma innego. Jest wyłącznie jedno, które przekazał nasz lekarz Jacek Jaroszewski - powiedział Probierz, odnosząc się do wtorkowego komunikatu. Mówi on o tym, że "Lewy" nie zagra w niedzielnym meczu z Holandią.

Nie ma co ukrywać, że Robert jest bardzo ważną częścią zespołu i jednym z najlepszych na świecie zawodników - mówił szkoleniowiec.

Pod nieobecność Roberta Lewandowskiego Piotr Zieliński był kapitanem już w ostatnim meczu i teraz też tak zostanie - zakomunikował selekcjoner.

"Niech Koeman zadzwoni do Barcelony"

Robert na pewno nie zagra w niedzielę z Holandią. Jeśli selekcjoner tej drużyny Ronald Koeman nie wierzy, to niech zadzwoni do Barcelony, pewnie ma tam znajomych (Holender grał w przeszłości w tym klubie - red.) - powiedział Probierz.

Posłuchałem różnych wywiadów, opinii. Nie wiedziałem, że ludzie mają tak dużą wiedzę o kontuzjach. Ja mam pełne zaufanie do naszego sztabu medycznego. I wiem, że jeżeli coś mówimy, na dodatek oficjalnie, to po to, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości. Jest taki cytat: "Mów prawdę, a ludzie i tak będą myśleli, że kłamiesz". Czego byśmy nie powiedzieli, to i tak będzie dodana do tego druga historia - dodał.

Jak zaznaczył, w przypadku Lewandowskiego każdy kolejny dzień może przynieść coś nowego. Jest możliwe, że wystąpi 21 czerwca z Austrią - przyznał.

Każdy dzień jest inny. To wymaga czasu. Podchodzę do tego spokojnie, nie pytam każdego dnia naszego lekarza, jak to będzie. Zawsze wychodzę z założenia, że problemy trzeba rozwiązywać, a nie zamartwiać się nimi, bo na to nie mam już wpływu - podkreślił Probierz.

Zapewnił również, że wciąż jest spokojny i "to się raczej nie zmieni do końca mistrzostw".

Tyle lat jestem trenerem, żeby rozwiązywać różne sytuacje. Znów posłużę się pewnym mądrym cytatem: "Czy to pech, czy szczęście, to się dopiero okaże". Tego nikt nigdy nie wie. Po kilku meczach będziemy mogli coś więcej powiedzieć - dodał.

Świderski i Dawidowicz z lepszymi rokowaniami

Oprócz Lewandowskiego w środowym treningu reprezentacji nie wzięli udziału kontuzjowani Paweł Dawidowicz i Karol Świderski.

W ich przypadku rokowania są bardziej optymistyczne. Według Probierza jest szansa, że obaj będą gotowi na mecz z Holandią. A tym bardziej Taras Romanczuk, który już wrócił do normalnego cyklu treningowego.

Jeżeli chodzi o Pawła, jest prawdopodobne, że zagra z Holandią. W przypadku Karola lekarze walczą z jego stanem zdrowia. Doznał niedawno podobnego urazu w lidze włoskiej. Ma doświadczenie w tym temacie, już wtedy był w kontakcie z lekarzem (reprezentacji - PAP). Dlatego mam nadzieję, że może nawet już na mecz z Holandią będzie do naszej dyspozycji - powiedział selekcjoner.

Przy okazji podkreślił, że murawa na PGE Narodowym, na której jego podopieczni trenowali i rozgrywali mecze towarzyskie przed Euro 2024, nie przyczyniła się do jakichkolwiek kontuzji. Poza tym, jak dodał, w wielu drużynach - po ciężkim i długim sezonie - jest po kilka kontuzji istotnych piłkarzy.

Pierwszy trening kadry w Hanowerze

Po konferencji z udziałem Probierza rozpoczął się trening na głównym boisku akademii Hannoveru 96, w całości otwarty dla mediów i kibiców. Było głośno, niemal jak na meczu. Wpuszczono ponad tysiąc widzów na podstawie darmowych biletów.

Zajęcia Biało-Czerwonych mogli oglądać m.in. młodzi adepci miejscowej akademii, ale również wielu polskich kibiców. Cześć wejściówek, ku ogromnej uciesze fanów, rozdawali kilka godzin wcześniej piłkarze reprezentacji przed swoim hotelem w Hanowerze. 

Od czwartku treningi będą już bez kibiców, a dla mediów otwarte tylko przez kwadrans. 

We wtorek piłkarska reprezentacja Polski zameldowała się w Niemczech, gdzie w piątek rozpocznie się Euro 2024. Biało-Czerwoni pierwszy mecz rozegrają w niedzielę o godzinie 15, a ich rywalami będą Holendrzy.