RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Marsz kobiet w Kabulu

Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Ponad setka kobiet zrzuciła narzucone przez Talibów burki, zasłony okrywające kobiety od stóp do głów, i przemaszerowała w symbolicznym pochodzie ulicami afgańskiej stolicy. Kobiety domagają się poszanowania ich praw, a także prawa do pracy i nauki.

Wśród demonstrujących szły kobiety, które niegdyś były politykami i nauczycielkami. Przez ostatnie pięć lat, zgodnie z zarządzeniem Talibów, musiały one pozostawać zamknięte w domach. Inicjatorką zgromadzenia była dawna działaczka afgańskiego Czerwonego Krzyża, Soraja Parlika. Zaproponowała powołanie organizacji kobiet Afganistanu, która stałaby się głównym forum walki o prawa kobiet. Uczestniczki wiecu miały zamiar przejść z ośrodka konferencyjnego - położonego w centrum miasta - pod przedstawicielstwo ONZ. Czuwająca nad bezpieczeństwem w mieście żandarmeria Sojuszu Północnego - który zajął Kabul w ubiegłym tygodniu - nie zezwoliła jednak na przemarsz kobiet stwierdzając, iż nie będzie w stanie ich ochronić.

09:40

Źródło: brak

Nie przegap

Dalsza część artykułu pod materiałem video: