W czwartek, w ostatnim przedmajówkowym dniu składania PIT-ów, doszło do awarii systemu. Trwała ona około dwóch godzin. Po godzinie 11 Ministerstwo Finansów poinformowało: "usługa Twój e-PIT jest już dostępna, problemy z jej działaniem zostały usunięte".

Wcześniej resort finansów podawał, że "usługa Twój e-PIT jest tymczasowo niedostępne ze względu na utrudnienia w e-Urzędzie Skarbowym, które skutkują kłopotami z przesłaniem dokumentów". 

Przed godziną 9 w czwartek na telefonicznej infolinii Urzędu Skarbowego  można było usłyszeć, że w nocy doszło do awarii całego systemu, która zablokowała możliwość składania PIT - ów. 

"Służby prasowe MF od nas dowiedziały się o całej sprawie, więc jeszcze nie mają gotowego wyjaśnienia" - informował dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda. 

Po wejściu na stronę podatki.gov.pl co prawda można było się zalogować do systemu, ale gdy chcieliśmy kliknąć "ZŁÓŻ PIT" to pojawiał się komunikat "Mamy przerwę w działaniu usługi. Zapraszamy wkrótce".  

Zeznanie podatkowe za 2022 r. trzeba złożyć do 2 maja br. Można to zrobić przez usługę Twój e-PIT, system e-Deklaracje lub w formie papierowej.   

Awaria usługi Twój e-PIT. Soboń: To nie był atak hakerski

Już ponad 13 mln osób rozliczyło się z fiskusem, z czego ponad połowa w systemie e-PIT" - mówił w czwartek w Rozmowie w południe w RMF FM wiceminister finansów Artur Soboń. Jak dodał, do tej pory skarbówka przelała nam w ramach zwrotów podatku ponad 18,5 mld zł. 

"Cały czas aktualizujemy te dane" - zaznaczył. Prowadzący rozmowę Krzysztof Berenda pytał też swojego gościa o dzisiejszą awarię usługi Twój e-PIT. Soboń powiedział, że była to sprawa techniczna, a nie atak hakerski.

Atak hakerski na podatki.gov.pl. Portal był zablokowany

Cyberprzestępcy zablokowali portal podatki.gov.pl. To należąca do Ministerstwa Finansów strona służąca na przykład do rozliczania PIT-ów. Po pewnym czasie udało się przywrócić jej działanie - informowaliśmy pod koniec lutego tego roku. 

"Od kilku dni - zwłaszcza na rosyjskich portalach i komunikatorach - widać było namawianie się hakerów do tego, by uderzyć na niektóre polskie strony" - pisaliśmy 28 lutego. 


Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.
Opracowanie: