Olbrzymich rozmiarów prezydent USA Donald Trump ściskający w dłoni maleńkiego prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Przywódca Rosji Władimir Putin niosący na rękach francuskiego aktora Gerarda Depardieu. Oskarżony o molestowanie seksualne wielu kobiet hollywoodzki producent Harvey Weinstein w towarzystwie aktorki trzymającej w ręku ogromną kartkę z napisem: #metoo… Pomysłowe i barwne, często osadzone w kontekście politycznym i społecznym, były figury zaprezentowane podczas wielkiej parady 135. Karnawału Nicejskiego!

Karnawał Nicejski to impreza z ogromną tradycją: organizowany jest od 1873 roku! Przygotowując się do niego, artyści i rzeźbiarze tygodniami pracują nad stworzeniem olbrzymich figur, które następnie ożywiają ulice francuskiego miasta w trakcie wielkich - i wielobarwnych! - parad.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji - która zainaugurowana została w sobotę, a potrwa do 2 marca - jest "Król Kina": Karnawał ma bowiem uczcić stulecie istnienia Victorine Studios - studia filmowego z Nicei, będącego filarem przemysłu filmowego na południu Francji.

W trakcie sobotniej parady nie zabrakło więc postaci znanych z kinowych ekranów - ale i nawiązań do polityki i tematów ważnych społecznie.

Zobaczcie!


Opracowanie: