Szwajcaria zamierza przyjąć kilku więźniów z amerykańskiej bazy Guantanamo na Kubie – piszą tamtejsze media. Szwajcarskie Ministerstwo Sprawiedliwości nie potwierdziło jednak tych doniesień. Przyznaje tylko, że delegacja resortu w ostatnim czasie odwiedziła amerykańską bazę, głównie po to, by zebrać informacje na temat przebywających tam więźniów.

Węgierskie władze zgodziły się na przyjęcie jednego z więźniów zwalnianych z amerykańskiego aresztu w bazie wojskowej Guantanamo na Kubie. W najbliższych dniach Budapeszt dokona wyboru z krótkiej listy więźniów. Osoba ta będzie uczestniczyła w 18-miesięcznym programie integracyjnym. czytaj więcej

Oprócz Szwajcarii, gotowość przejęcia więźniów z Guantanamo wyraziły m.in. Irlandia, Portugalia, Francja i Niemcy. W minionym tygodniu także Węgry zapowiedziały przyjęcie jednego z więźniów, zwalnianych z Guantanamo.

Amerykański prezydent chce zamknąć więzienie w Guantanamo do stycznia przyszłego roku. Większość kongresmenów uważa jednak, że będzie to bardzo trudne. Obecnie w Guantanamo przebywa jeszcze 226 więźniów.

Kongres USA ze względów bezpieczeństwa nie zgodził się na osiedlenie bądź przeniesienie ich do więzień na terenie samych Stanów Zjednoczonych.