Ogłoszono stan pogotowia przeciwpowodziowego dla terenów nadwiślańskich w województwie kujawsko-pomorskim i pomorskim. W niektórych miejscowościach zostały przekroczone stany ostrzegawcze rzek.

Obserwowany rozwój stanów wód w zlewni środkowego odcinka Wisły oraz istniejące i prognozowane wielkości dopływu do zbiornika Włocławek stwarza realne zagrożenie wystąpienia stanów wody przekraczających stany ostrzegawcze na terenie województwa kujawsko-pomorskiego poniżej stopnia wodnego - napisała wojewoda kujawsko-pomorska Ewa Mes w komunikacie skierowanym do samorządowców. Zaapelowała do nich o pilne podjęcie działań, w tym m.in. poinformowanie lokalnych społeczności o zagrożeniach, wprowadzenie całodobowych dyżurów i zapewnienie możliwości korzystania z magazynów powodziowych.

Pogotowie przeciwpowodziowe ogłosił też prezydent Torunia Michał Zaleski. Zaapelował o rozwagę i ostrożność do osób przebywających na terenach zalewowych i użytkowników ogrodów działkowych na osiedlu Rudak i przy ul. Przybyszewskiego na Bydgoskim Przedmieściu w sąsiedztwie Wisły.

Bardzo podobny komunikat skierował do władz gmin nadwiślańskich wojewoda w Pomorskiem - Ryszard Stachurski. Poinformował on, że w tym regionie Wisła przekroczyła stany ostrzegawcze na wysokości Tczewa.

Gdzie Wisła przekroczyła stany ostrzegawcze?

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego poziom Wisły przekroczył stany ostrzegawcze w Toruniu, Chełmnie i Grudziądzu, a we Włocławku był o nieco ponad metr niższy do stanu ostrzegawczego. Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego we Włocławku Janusz Majerski poinformował, że dopływ wody do miejscowej tamy sięgał 2800 metrów sześciennych na sekundę, czyli trzy razy większy niż średnio w roku. Jednak zrzut wody z zapory nie był tak duży, gdyż zbiornik wcześniej został przygotowany na taką sytuację. Według prognoz w najbliższych dniach, dopływ wody do tamy będzie wzrastał i pod koniec tygodnia osiągnie najwyższy poziom.