Europosłanka Róża Thun dołącza do Polski 2050. „Ugrupowanie to obok koła w polskim parlamencie będzie miało także europosła” - poinformował Szymon Hołownia.

Europosłanka Róża Thun będzie należeć do frakcji "Odnówmy Europę". Wcześniej Thun była europosłanką PO, z której wystąpiła w maju.

"To jest ten moment, w którym Unia Europejska musi się odnowić, żeby budować naszą wspólną przyszłość" - mówił Szymon Hołownia.

"Chcemy polityki, która mieści się nie w kategoriach kadencji, ale pokolenia" - dodał. Dlatego, jak mówił, Polska 2050 dołącza do rodziny frakcji "Odnówmy Europę" (Renew Europe).

Przewodniczący frakcji Renew Europe (Odnówmy Europę) Stéphane Séjourné powiedział, że to bardzo ważny dzień dla jego frakcji, bo Polska 2050 i europosłanka Róża Thun będą wchodzić w skład tej grupy. "Dla Renew Europe to bardzo dobra wiadomość" - powiedział Séjourné. "Nasza reprezentacja w Unii Europejskiej jest coraz większa, Róża jest 99 osobą w naszej grupie, więc jesteśmy trzecią grupą w Parlamencie Europejskim" - dodał.

Hołownia stwierdził, że "to jest ten moment, w którym Unia Europejska musi się odnowić, żeby jeszcze sprawniej integrować europejskie państwa i budować naszą wspólną przyszłość". "Chcemy polityki, która mieści się nie w kategoriach kadencji, ale pokolenia" - dodał.

"Renew Europe jest nam najbliższa. Kultura polityczna i nadzieja, która z niej emanuje jest nam najbliższa" - uzasadniał wybór grupy.

Thun wyraziła radość z tego, że mogła wraz z Polską2050 przyłączyć się do tej grupy politycznej. "To jest rodzina polityczna, która będzie wzmacniać to, co robimy w Polsce w grupie Polska 2050" - powiedziała europosłanka. "Jestem przekonana, że wspólnie odnowimy Europę i odnowimy Polskę" - dodała Thun.

Renew Europe to frakcja w Parlamencie Europejskim, która powstała w 2019 r. Skupia ugrupowania centrowe i liberalne. Jest trzecią co do wielkości frakcją w PE.