Nowe przepisy, nowe nadzieje na to, że będzie spokojnie również przed stadionem. Lubelska policja po raz pierwszy skorzysta z niedawnych nowelizacji ustawy o imprezach masowych oraz kodeksu karnego. 40 pseudokibiców dzisiejszy mecz Motoru Lublin z Ruchem Wysokie Mazowieckie spędzi na komisariatach.

Do tej pory takie osoby nie mogły kupić biletu na mecz. Jednak doświadczenie pokazywało, że gromadziły się w okolicy stadionu, bo za niestawienie się na komisariacie praktycznie nie groziła im żadna odpowiedzialność. Jako przykład można przywołać zeszłoroczny mecz Motoru Lublin z łódzkim Widzewem, gdy na samym stadionie było spokojnie, ale do bitwy z policją doszło w jego okolicach. W grupie było kilku pseudokibiców z orzeczonymi zakazami.

Sąd po zmianie tych przepisów będzie mógł orzec wobec tych osób grzywnę, a nawet karę do dwóch lat więzienia - mówi podkomisarz Renata Laszczka-Rusek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Jak zaznacza, niestosowanie się do zakazu stadionowego jest teraz przestępstwem.

Oczywiście, przepisy zweryfikuje czas. Jednak policja zapowiada, że będą one przestrzegane wyjątkowo skrupulatnie.