Mimo wielokrotnie powtarzanych amerykańskich deklaracji o wdzięczności dla polskiego wsparcia operacji w Iraku, ułatwień dla Polaków, podróżujących do USA nie będzie. Konsultacje z Amerykanami w tej sprawie przez kilka dni prowadził marszałek Senatu Longin Pastusiak.

Jedyne co osiągnięto podczas negocjacji, to obietnica lepszego traktowania podróżnych z Polski. Możliwe, że dzięki temu będzie można uniknąć wielogodzinnych przesłuchań, zakuwania w kajdanki i odsyłania do Polski bezpośrednio z amerykańskich lotnisk.

Dobrze byłoby, żeby urzędnik imigracyjny urzędował na lotnisku w Krakowie, czy w Warszawie i żeby Polak wsiadający do samolotu wiedział, że jedzie do Stanów Zjednoczonych, a nie na lotnisko amerykańskie - mówi Longin Pastusiak.

O tradycyjnej sympatii i szczególnie partnerskich stosunkach Polski ze Stanami Zjednoczonymi jesteśmy zapewniani niemal codziennie. Jednak obywatele naszego kraju wciąż muszą zabiegać o wizę upoważniającą do wyjazdu do USA. Tę asymetrię miały zmienić zakończone wczoraj w Warszawie konsultacje... czytaj więcej

Niestety Amerykanie nie dali się przekonać ani do obniżenia opłat wizowych ani tym bardziej do całkowitego zniesienia obowiązku wizowego. Tak więc nadal trzeba będzie stać w kolejce po wizę pod ambasadą czy konsulatem USA i zapłacić 100 dol. niezależnie od tego czy wizę uzyskamy, czy nie.

Foto: Archiwum RMF

22:15