Dwoje eurodeputowanych z Platformy Obywatelskiej - Róża Thun i Jan Olbrycht - znalazło się w gronie najlepszych europosłów 2013 roku magazynu "The Parliament". Wśród nominowanych byli także Lidia Geringer de Oedenberg (SLD) i Konrad Szymański (PiS).

Róża Thun otrzymała nagrodę za pracę nad regulacjami dotyczącymi internetu, a Jan Olbrycht za działania na rzecz zrównoważonego rozwoju środowiska.

To miłe, że otrzymuję tę nagrodę za pięć lat pracy w PE, ale i nauki - podkreśliła Thun. Stwierdziła, że odbiera to także jako zobowiązanie do dalszej pracy. W dziedzinie internetu jest dużo roboty przed nami - mówiła.

Zdaniem Jana Olbrychta, dobry eurodeputowany to ten, który "chce rozmawiać z innymi, nawet jeśli się różnią w poglądach". Posłowie do PE muszą być bardzo aktywni, muszą zaangażować się w swoją pracę i to może przynieść dobre efekty - stwierdził europoseł PO.

Brian Johnson z anglojęzycznego magazynu "The Parliament", wychodzącego w Brukseli, wyjaśnił, że nominacje do nagród dla najlepszych eurodeputowanych wskazują organizacje pozarządowe, a wśród nich wybierani są trzej finaliści, na których głosują sami europosłowie. W mojej ocenie najlepszymi europosłami są ci, którzy słuchają rożnych stron i umieją dzięki temu przygotować dobre prawo - podsumował.

(mn)