RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Obce służby na ulicach Polski

Publikacja: Środa, 19 marca (07:07) Aktualizacja: Wtorek, 8 sierpnia (11:00)

Władza w każdej chwili może wezwać funkcjonariuszy innego państwa, by zaprowadzili porządek na polskich ulicach, np. podczas antyrządowej manifestacji - twierdzi "Gazeta Polska Codziennie". Według niej pozwala na to wchodząca za kilka dni w życie ustawa o "bratniej pomocy".

Ustawa przyznaje obcym służbom wykorzystywanym na terenie Polski prawo do noszenia własnych mundurów, wwozu i posiadania broni palnej oraz środków przymusu bezpośredniego.

Oficjalnie chodzi o wsparcie dla naszych policjantów i służb udzielane przez mundurowych z zagranicy w wypadku np. katastrof czy imprez masowych. W praktyce nowe prawo pozwala władzy w każdej chwili wezwać na przykład niemieckich policjantów nawet do tłumienia protestów na ulicach miast - pisze "GPC".  

Tłumaczenie, że ustawa to wprowadzenie unijnych przepisów, jest tylko częściowo prawdziwe, ocenia gazeta. Faktem jest bowiem, że przepisy te włączyło do swojego systemu prawnego zaledwie 14 państw członkowskich, a część krajów UE kategorycznie nie zgodziła się na zapis o "bratniej pomocy". 

(mpw)

Źródło: PAP
Tagi: policja

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: