​Mieszkańcy czterech dzielnic Sosnowca, w których od ponad tygodnia leci z kranu zanieczyszczona woda, zapłacą za nią mniej niż będzie to wynikało ze stanu licznika. Bonifikaty zapowiedziały spółki wodociągowe.

Zmiany na rachunkach, które trafią do mieszkańców, wprowadzi Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów odpowiedzialne za całe zamieszanie. Za okres od 2 września do ustania przyczyn niezdatności wody do spożycia GPW S.A. nie pobierze żadnych opłat od RPWiK Sosnowiec. Ponadto Zarząd GPW S.A. podjął decyzję o przyznaniu bonifikaty w opłacie za dostarczoną wodę - czytamy w komunikacie spółki. Zarząd GPW chce w ten sposób zrekompensować mieszkańcom czterech dzielnic Sosnowca niedogodności związane z pogorszonymi parametrami wody - mówi Aleksander Maicher, rzecznik spółki.

O ile obniżą się rachunki mieszkańców Zagórza, Porąbki, Klimontowa i Kazimierza, na razie nie wiadomo. Reporterka RMF FM dowiedziała się od zarządu RPWiK Sosnowiec, że będzie to ustalane indywidualnie ze spółdzielniami i właścicielami domów jednorodzinnych. Największe bonifikaty mają dotyczyć dwóch pierwszych dni awarii, kiedy mieszkańcy nic o niej nie wiedzieli.

Tymczasem GPW poinformowało, że powołana została komisja, która ustali przyczyny problemu, a wobec osób które nie dopełniły swoich obowiązków w trakcie dopuszczenia remontowanego rurociągu do eksploatacji zostaną wyciągnięte konsekwencje służbowe.

Zakaz picia wody do odwołania

Zakaz picia wody z kranu obowiązuje w Sosnowcu do odwołania. Trwa płukanie sieci i jak tłumaczy GPW, przyspieszenie tego procesu mogłoby spowodować spadek ciśnienia wody i w efekcie całkowity jej brak w kranach. Musimy spuścić ok. 20 tys. metrów sześciennych wody znajdującej się w ośmiokilometrowym odcinku rurociągu, który doprowadza wodę dla mieszkańców czterech dzielnic Sosnowca. Musimy doprowadzić do całkowitego wypchnięcia przez czystą wodę z Goczałkowic pozostałości zmętnionej wody, która była przyczyną problemu - wyjaśnia Maicher.

Na razie woda jest dostarczana mieszkańcom czterema beczkowozami. GPW w komunikacie na stronie internetowej przeprosiło mieszkańców oraz władze Sosnowca za zaistniałą sytuację.

(MRod)